Zväz vojakov Slovenskej republiky

ZV SR Klub Nitra-Zobor a jeho sympatizanti na Kysuciach a Orave

18 mája, 2023

V dňoch 12.-13.mája 2023 klub Nitra-Zobor organizoval pre svojich členov a sympatizantov autobusový zájazd na Kysuce a Oravu.

Počasie nám prialo a na ceste dlhej cca 200 km na Kysuce sme videli nám známe i neznáme krásy Slovenska. Našim cieľom boli Kysuce a Orava. Prvou zastávkou, ktorá nás očarila, bola Stará Bystrica so svojim námestím a Slovenským orlojom. Na ňom sa každú hodinu strieda promenáda svätcov Slovenska: Konštantína-Cyrila, Metoda, Gorazda, Svorada, Beňadika, Bystríka a Vojtecha. Na jeho priečelí sú bronzové plastiky kniežaťa PRIBINU, kráľa SVÄTOPLUKA I., Antona BERNOLÁKA, Ľudovíta ŠTÚRA, Milana Rastislava ŠTEFÁNIKA a Andreja HLINKU. Po Prahe a Olomouci je to ďalší orloj v stredoeurópskom regióne. Na námestí pred orlojom sú rôzne predajne, kancelárie, galérie, sochy a sakrálne pamiatky, ktoré zhotovili miestni kamenárski a drevárski majstri. Postrehli sme citlivé stvárnenie budov a priestorov Rínku Svätého Michala Archanjela a ich prispôsobenie potrebám peších obyvateľov a návštevníkov obce.

Naša cesta pokračovala do Múzea Kysuckej dediny, kde nás v skanzene čakal obed v „Krčme z Korne“, objekte prenesenom do múzea z obce Korňa. Po obede sme si prezreli ďalšie objekty-budovy prenesené z miest kde boli pôvodne postavené (Vychylovka, Oščadnica, Riečnica, Korňa, Harvelka, Dunajov, Klubina a pod.) v ktorých žili a pracovali naši predkovia. Zaujímavá bola časť s budovami – dom drotára, stodoly, ovčíny, mlyn, kováčska dielňa s vyhňou a objekty z usadlosti richtára PONIŠTU (dávneho predka MUDr. Jozefa Poništu v kasárňach v Nitre-Krškanoch). Neuveriteľný záber sa podaril pani Zuzane HOLKOVEJ z mobilu – počas cesty pri prehliadke jednotlivých budov nás sledoval statný MEDVEĎ. Ani nezbadala, že sa jej tam objavil medzi snímkami. Hneď nás na to upozornila a ukázala snímku v mobile. Medveď zrejme patrí medzi obdivovateľov pracovníkov a návštevníkov skanzenu. Po dobu prehliadky sme videli aj mlyn, poštu, kaplnku premiestnenú zo ZBOROVA nad Bystricou, liatinové kríže z cintorína a v stanici sme nasadli na vláčik, ktorý s nami absolvoval časť úvraťovej železničky /ťahanie a tlačenie vozňa/. Bol to nádherný zážitok.

Po skončení prehliadky Kysúc nás čakalo ubytovanie a večera na Orave na brehu Oravskej priehrady v Penzióne Slanický Dvor. Ostalo nám dostatok času aj na posedenie na izbách a v chatkách po skupinách, kde sme debatovali o tom, čo sme videli a čo nás ešte čaká na druhý deň.

Bola pred nami okružná cesta po Oravskej priehrade výletnou loďou so zastávkou na Slanickom ostrove (pozostatok po 5 zaplavených dedinách Slanica, Ústie, Oravské Hámre, Ľavkovo, Osada). Pri plavbe loďou sme videli obrovské množstvo rôzneho vtáctva na Vtáčom ostrove. V kostole na ostrove sídli Oravská galéria, pred kostolom je umiestnená socha Antona BERNOLÁKA (1763-1813, rodák zo zaplavenej Slanice) a nachádza sa tu aj torzo pôvodného cintorína. Odplávali sme s krásnym zážitkom z poznania týchto miest.

Čakala nás cesta Námestovo-Klin, kde je postavená socha Ježiša KRISTA. Toho kto si „vyšľapal“ cestu až k nej, čakal úžasný pohľad na končiare Vysokých Tatier, Babiu Horu a celú Oravskú priehradu. Žiaľ, chýbalo nám tam niečo, čo hovorí o spôsobnosti a kultúre národa….. pričom to miesto je navštevované množstvom obdivovateľov. Cestou domov sme sa zastavili v slovenskej kolibe BODEGA v Podsuchej, kde sme si doplnili chýbajúce kalórie. Je to nami obľúbené a osvedčené miesto (práve tam sa odbočuje k zariadeniu Smrekovica/ a radi sa tam zastavujeme.

Poďakovanie patrí predsedovi klubu pplk. v. v. Ing. Pavlovi LUSPAJOVI, ktorý sám organizoval a všestranne zabezpečil tento pekný zájazd.

Text: pplk. v. v. RSDr. Antonín ROJKA

Foto: pplk. v. v. Ing. Ján Košina, Ing. Božena Luspajová, Zuzana Holková

Loading