Pietny akt položenia vencov a kvetov k pomníku padlých a umučených v Cetune pri príležitosti 80. výročia partizánskeho boja v tejto obci sa uskutočnil 23. februára 2025. Na podujatie pozvali významných hostí a verejnosť obec Bzince pod Javorinou, Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Novom Meste nad Váhom a Základná organizácia SZPB v Cetune.
Hold všetkým padlým partizánom a umučeným obyvateľom tohto kraja, ako aj vysloviť nádej, že ich činy nezostanú zabudnuté, prišli mnohí občania obce a okolia. Práve v ich mene vzácnych hostí a početné delegácie srdečne pozdravil Dušan Málik, starosta Bziniec pod Javorinou, miestnej časti Cetuna. Medzi nimi privítal na podujatí náčelníka Vojenskej kancelárie prezidenta SR genmjr. Ladislava Dovhuna, štátnu tajomníčku Ministerstva vnútra SR Luciu Kurilovskú, generálneho tajomníka Úradu podpredsedu vlády SR Michala Moška, Poslanca NR SR a podpredsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Michala Barteka, podpredsedu TSK a prednostu Okresného úradu Nové Mesto nad Váhom Jozefa Trstenského, predsedu SZPB Viliama Longauera, predsedu Českého zväzu bojovníkov za slobodu Jaroslava Vodičku, primátorov miest Nové Mesto nad Váhom, Stará Turá, Myjava a Brezová pod Bradlom Františka Mašlonku, Leopolda Barszcza, Ľubomíra Halabrína a Jaroslava Cirana, syna generála Jozefa Brunovského – Štefana, delegácie Oblastného výboru ČSBS z miest Kyjov a Uherské Hradiště, delegáciu Oblastného výboru SZPB a Zväzu vojakov SR v Novom Meste nad Váhom na čele s predsedom Kamilom Krištofíkom, delegáciu Oblastného výboru SZPB Trenčín vedenú Miroslavom Malayom, riaditeľku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Nové Mesto nad Váhom Michaelu Štefanovičovú, ako aj starostov okolitých obcí.
Tradičné podujatie malo tentoraz väčší emotívny rozmer ako po minulé roky. Nielen preto, že išlo o pripomienku okrúhleho, už 80. výročia pamätného partizánskeho boja. K osobitej atmosfére prispej aj bohatý sprievodný program, upravený priestor okolo pamätníka a samotný vynovený pamätník.
Sprievodný program sa začal už o 13. hodine, a to ukážkou cetunského boja, o ktorú sa postarali kluby vojenskej histórie. Pre záujemcov bola v čase od 13.00 do 16.00 h pripravená výstava ručných palných zbraní – zbierkových predmetov Vojenského historického múzea Piešťany. Pietny akt položenia vencov a kvetov k pomníku padlých a umučených sa začal o 14. hodine. Ako prvý bol na čestné miesto pri pomníku položený veniec venovaný prezidentom Slovenskej republiky Petrom Pellegrinim.
Po položení vencov pozdravil zúčastnených Kamil Krištofík v mene Oblastného výboru SZPB v Novom Meste nad Váhom a Základnej organizácie SZPB v Cetune. Vo svojom prejave pripomenul históriu protifašistického odboja a partizánskeho hnutia v kraji pod Veľkou Javorinou. Poslanec NR SR Michal Bartek poďakoval zúčastneným za to, že si prišli uctiť pamiatku známych i neznámych hrdinov a starostovi obce so skvelým kolektívom ľudí za to, že rok čo rok usporadúvajú toto podujatie, zveľaďujú pamätník a nezabúdajú na odkaz našich predkov. Predseda Českého zväzu bojovníkov za slobodu Jaroslav Vodička v tej súvislosti vyjadril dôveru, že ľudia na Slovensku a v Česku budú ďalej bojovať za to, aby ani naši potomkovia sa nehanbili za našu generáciu a aby mohli povedať, že ich otcovia a dedovia robili to, čo je správne. Miroslava Poláková pozdravila prítomných v mene Oblastného výboru ČSBS Uherské Hradiště. Spomenula na popravu siedmich mladých mužov z Boršic u Blatnice. Nemci ich za povstaleckú účasť v partizánskom oddiele Hurban zastrelili štyri dni pred smrťou ich veliteľa Miloša Uhra, ktorý zahynul v cetunskom boji. Vyjadrila vieru v to, že všetci prítomní si plne uvedomujú, čo je skutočné hrdinstvo a vlastenectvo a že to nie sú prázdne slová, ktorých dnes býva v mnohých príležitostných prejavoch nadmieru, bez skutočného uvedomenia si podstaty týchto slov. Svoje vystúpenie zakončila výzvou, aby sme nikdy nezabudli na to, že zlom bol a je fašizmus a že zabúdanie je ďalším predpokladom na splodenie nového zla.
Po prejavoch prevzali za obetavú prácu pre Slovenský zväz protifašistických bojovníkov z rúk jeho predsedu Viliama Longauera Pamätné medaily SZPB II. stupňa Emília Pražienková z Cetuny a Michal Bartek, medaily Milana Rastislava Štefánika I. stupňa Pavol Bahník a Ján Hargaš, medaily Milana Rastislava Štefánika III. stupňa Dušan Málik, Martin Beňatinský a Vladimír Trgala. Pamätné medaily Za vlast a za svobodu udelilo predsedníctvo Českého zväzu bojovníkov za slobodu za dlhoročnú a záslužnú prácu pre tento zväz Štefanovi Brunovskému (II. stupňa) a Miroslavovi Malayovi, Miroslavovi Ondrášovi a Ľubomírovi Brezovskému (III. stupňa). Pamätnú medailu partizánskej brigády Jana Žižku prevzal Jaroslavov Vodička od Základnej organizácie SZPB Trenčín. Po ukončení pietneho aktu program pokračoval pre pozvaných hostí v kultúrnom dome, okrem iného vystúpením detí Základnej školy národnej umelkyne Ľudmily Podjavorinskej z Bziniec pod Javorinou a detského folklórneho súboru Čakanka z Nového Mesta nad Váhom. Ešte pred začatím kultúrneho programu prevzali Pamätné listy Oblastnej organizácie ČSBS Hodonín Viliam Longauer a Kamil Krištofík.
Za náš novomestský klub Zväzu vojakov SR sa na podujatí zúčastnili: Kamil Krištofík, Ján Begala, Ján Grznár, Milan Kadlečík, Josef Putirka, Vladimír Trgala, Peter Lackovič, Anna Fajnorová a Jozef Kabát.
Pripravili: Ján Begala, Kamil Krištofík
Foto: -bej-