Zväz vojakov Slovenskej republiky

Výstup na Šiklóš

9 mája, 2023

V pondelok 8.mája 2023, v Deň víťazstva nad fašizmom a 78.výročia ukončenia druhej svetovej vojny Zväz vojakov SR klub Levice organizoval 1. ročník voľnočasovej aktivity s názvom „Výstup na Šiklóš“.

V prekrásnom slnečnom počasí sa účastníci výstupu presunuli z centra Levíc cez lokalitu Pod Urbanom, Staré Levice a poza vinice s viničnými domčekmi(po levicky „hajloky“) až k Pamätníku Vápnik. Cestou sa otvorili krásne výhľady na okolité polia, obce a samotné Levice. V diaľke sa ukázal v plnej kráse hrebeň Štiavnických vrchov a pohoria Borzsony(Maďarsko).

Toto pamätné miesto sa nachádza asi 5 km od mesta Levice na vrchu Šiklóš (Vápnik), kde bola v minulosti zriadená pozorovateľňa maršála Malinovského, veliteľa II.ukrajinského frontu, ktorý z tohto miesta viedol vojenské operácie na južnom Pohroní od 20. decembra do 25. marca 1945. Na vrchu  Šiklóš sa nachádza železobetónový pamätník s rozhľadňou, venovaný tunajším bojom v období II. sv. vojny.

Po príchode do cieľa nás čakala pútavá prednáška o 2. svetovej vojne, bojoch v okolí Levíc a samotnom význame rozhľadne. Aj po prednáške členovia klubu pokračovali v živej debate o 2. svetovej vojne, nevyhli sa ani rodinám a súčasnej politickej situácii.

Pre tých ktorí úspešne prekonali „stanovenú trasu“ pripravili provianťáci nrtm. MARUNIAK a rtm. SÝKORA malé občerstvenie aj s možnosťou opekania.

Poďakovanie patrí všetkým účastníkom 1.ročníka, ich odmenou bude zápis do kroniky klubu, ako aj našim provianťákom a npor. Mgr. Štefanovi BÚRANovi za pútavú prednášku.

Loading