Uctili sme si pamiatku padlých v 2. svetovej vojne

15 mája, 2023

Dňa 5. mája 2023 sa asi 200 členov štátnej správy a samosprávy, obyvateľov Nového Mesta nad Váhom, členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, klubu Zväzu vojakov SR Nové Mesto nad Váhom, členov politických strán a hnutí, ale hlavne žiakov a študentov miestnych škôl zišlo na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 78. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v Európe.

Zišli sme sa v mestskom parku pri pamätníku kpt. V. P. Ľubovského , ktorý padol dňa 12.4.1945 v boji pri oslobodzovaní Nového Mesta nad Váhom , aby sme si pripomenuli najtragickejšie obdobie minulého storočia a 78. výročie víťazstva nad fašizmom.

Prítomní si položením vencov a kytíc vďaky uctili pamiatku padlých v 2. svetovej vojne. Po hymne SR, ktorú zaspieval spevácky súbor Cantabile a básni nasledovali príhovory primátora Nového Mesta nad Váhom Františka Mašlonku a podpredsedu TSK Jozefa Trstenského. Z ich príhovorov vyplynuli posolstvá. Nezabúdať na tých , ktorí vo vojne prejavili odvahu postaviť sa zo zbraňou v ruke fašistom a vyjadrovať im úctu a vďaku. Mier, sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou , bolo za ne treba bojovať a toto treba stále pripomínať mladej generácii. Vojna je tým najtragickejším čo mohlo a môže ľudstvo postihnúť. Varovali pred snahami spochybňovať a prepisovať historické fakty o 2. svetovej vojne.

Pietne zhromaždenie ukončila pieseň „ Aká si mi krásna…“ v podaní speváckeho súboru Cantabile.

Text: Kamil Krištofík
Foto: Milan Kadlečík