Položením vencov k vynoveným pomníkom pred budovou obecného úradu sa začala v sobotu 31. augusta 2024 spomienková slávnosť v Moravskom Lieskovom pri príležitosti 80. výročia SNP. Prítomní si pripomenuli významnú kapitolu v dejinách Slovenska, ale hlavne vzdali úctu tým, ktorí položili životy za našu slobodu. Všetkých na úvod pozdravil sólista opery Slovenského národného divadla Ivan Ožvát, ktorý zaspieval slovenskú štátnu hymnu.
Starosta obce Róbert Palko privítal poslanca Európskeho parlamentu Branislava Ondruša, poslanca Národnej rady SR a podpredsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Michala Barteka, za Ústrednú radu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Zdenka Martona, predsedu Oblastného výboru SZPB v Novom Meste nad Váhom a vedúceho delegácie novomestského klubu Zväzu vojakov SR Kamila Krištofíka, poslancov obecného zastupiteľstva, riaditeľku Spojenej školy Moravské Lieskové Janu Lackovú, evanjelického farára Petra Macu, starostov a primátorov podjavorinských obcí, ako aj starostku Uherského Brodu Miroslavu Polákovú a zúčastnenú verejnosť.
V príhovore upozornil na vynovené pamätné tabule pred obecným úradom, ku ktorým hostia položili vence a kytice. Tie pôvodné z rokov 1959 a 1960 už za viac ako šesť desaťročí ohlodal zub času. Obmena pamätných tabúľ nebola krokom, ktorým by Moravské Lieskové chcelo vylepšiť imidž obecného úradu. Bol to prejav vďaky padlým hrdinom, išlo o vzdanie úcty spoluobčanom, ktorí vo vojne prišli o to najcennejšie, o svoje životy. Týmto hrdinom sa prišli pokloniť aj príbuzní a blízki, ktorých starosta Róbert Palko privítal medzi účastníkmi podujatia.
Poslanec obecného zastupiteľstva a člen oblastného výboru SZPB Ján Hargaš, ktorý tradične upriamuje pozornosť na miestnych rodákov – účastníkov 2. svetovej vojny a Povstania, pripomenul tohto roku životné osudy Štefana Gašparíka. Narodil v Moravskom Lieskovom, v čase SNP bojoval ako partizán, bol veliteľom prvého družstva údernej roty z oddielu „Rázus“ 2. čs. partizánskej brigády J. V. Stalina. Po vážnom zranení ho spolubojovníci ukryli v bunkri, ale Nemci ho našli podľa krvavých stôp a neskôr umučili na trenčianskej Brezine. Príbuzní Štefana Gašparíka si na podujatí prevzali z rúk Róberta Palka a Jána Hargaša pamätné listy pripomínajúce tohto partizána a odkaz SNP, udelené Oblastným výborom SZPB Nové Mesto nad Váhom, Mestskou organizáciou SZPB a obcou Moravské Lieskové.
Slovenské národné povstanie demonštrovalo vôľu národa vziať svoj osud do svojich rúk. Hodnoty, ktoré obsahuje odkaz Povstania, sú naším bohatstvom a je len na nás, ako s týmto bohatstvom budeme v nasledujúce dni a roky hospodáriť.
Starostka Uherského Brodu Miroslava Poláková príznačne poznamenala, že ak osmičku z čísla pripomínajúceho 80. výročie SNP, položíme naležato, dostaneme symbol nekonečna. A ona osobne by si veľmi želala, aby spomienka na statočných chlapcov z Povstania, ktorí podľa zloženej prísahy obetovali svoje životy, nikdy v nekonečne nezahynula. Rovnaký náhľad mal aj europoslanec Branislav Ondruš a vyjadril presvedčenie, že vďaka nám všetkým a našim spoločným aktivitám tradícia Slovenského národného povstania a hodnoty, ktoré toto Povstanie predstavuje, budú žiť aj naďalej a budú ich udržiavať aj nasledujúce generácie.
Podujatie zakončil partizánskou piesňou Tichá noc, tmavá noc operný sólista Ivan Ožvát. Clivé tóny a hĺbka odkazu tejto piesne nikoho nenechali chladným a mnohí sa neubránili dojatiu.
Za náš klub sa na oslavách zúčastnili: pplk. v. v. Kamil Krištofík, pplk. v. v. Vladimír Trgala, pplk. v. v. Ján Begala, Jozef Kabát a sympatizantka Anna Fajnorová.
Text a foto: -bej-