V pondelok 28. októbra 2024 sme si aj v Novom Meste nad Váhom pripomenuli dôležitý míľnik v histórii Čechov a Slovákov, ktorí do 28. októbra 1918 tvorili súčasť národov Rakúsko-Uhorska. Práve totiž uplynulo 106 rokov od vzniku Československa, ktoré si získalo miesto na novej mape Európy. Súčasne sme si pri pamätníku venovanému pamiatke vojakov padlých vo svetovej vojne 1914 – 1918 pripomenuli aj 106. výročie ukončenia tejto Veľkej vojny, dovtedy najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva, ktorý nakoniec viedol k rozpadu starých monarchií a vzniku nových štátov.
Podujatie sa uskutočnilo za účasti poslanca Národnej rady SR a podpredsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Michala Barteka, prednostu Okresného úradu Nové Mesto nad Váhom a podpredsedu TSK Jozefa Trstenského, primátora Nového Mesta nad Váhom Františka Mašlonku, predstaviteľov štátnej správy a samosprávy, zástupcov oblastnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, miestnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska, ako aj pedagógov a študentov miestnych škôl, ktorí zaplnili priestor v okolí pamätníka.
Už 106 rokov si pripomíname udalosti, ktoré mali zásadný a nezmazateľný vplyv na vývoj našej štátnosti a zároveň pripomínajú koniec prvého a nesmierne tragického svetového ozbrojeného konfliktu. Vojnovú smršť, ktorá vypukla v lete 1914, sa podarilo zastaviť až o viac ako štyri roky, ktoré ale znamenali pre všetkých bez rozdielu utrpenie, bolesť, hladovanie a bohužiaľ aj umieranie, a to nielen vojakov na všetkých frontoch, ale aj civilného obyvateľstva. Je smutné, že prvou svetovou vojnou sa konflikty vo svete neskončili, ale na jej tragickosť a prvý raz v dejinách aj na jej celosvetový dosah nesmieme zabudnúť. To podčiarkol na záver slávnostného prejavu primátor Nového mesta nad Váhom František Mašlonka. Ako uviedol, aj prvá Československá republika je už históriou, cesty Slovákov a Čechov sa nakoniec rozišli, ale stále sme národy, ktoré sú si veľmi blízke a ktorých spoločná minulosť zostane zapísaná nielen v učebniciach dejepisu, ale aj v našom pretrvávajúcom priateľstve a spolupráci.
Žiadna veľká vec sa nerodí bez obetí, ako vyzdvihol vo svojom vystúpení prednosta Okresného úradu Nové Mesto nad Váhom a podpredseda TSK Jozef Trstenský. Aj za vznikom Československa stáli stovky významných osobností, ktoré odvážne riskovali za myšlienku spoločného štátu. Je dôležité, aby sme nezabúdali a dokázali vyjadriť vďaku všetkým, ktorí sa podieľali na vzniku Československa, a tým aj na našej súčasnej slobode a samostatnosti, a aby sme vzdali úctu všetkým obetiam zlej, nezmyselnej a krutej Veľkej vojny. Svoje vystúpenie zakončené apelom na zdravý rozum, aby sa skončili vojny na celom svete, podfarbil Jozef Trestenský dvoma citátmi. Autorom prvého je rímsky štátnik, rečník a filozof Marcus Tullius Cicero, ktorý už roku 70 pred naším letopočtom vyslovil myšlienku, že nespravodlivý mier je stále ešte lepší ako spravodlivá vojna. A dvetisíc rokov po ňom nemecko-americký fyzik a zakladateľ teórie relativity Albert Einstein povedal, že nevie, čím sa bude bojovať v tretej svetovej vojne, ale vo štvrtej to budú palice a kamene.
Účastníkov podujatia, no hlavne prítomnú mládež pozdravil aj predseda Oblastného výboru SZPB Kamil Krištofík. Pripomenul historické súvislosti a základné fakty týkajúce sa vzniku samostatného Československa, ale aj 1. svetovej vojny, najmä počtu strát, ktoré priniesla. Vojny, ktorá vypukla 28. júla 1914 a podľa vojenských plánovačov mala trvať len niekoľko dní, prípadne pár týždňov či mesiacov. Vojny, ktorá vojakom aj civilistom pripravila dovtedy nevídané útrapy. Počet padlých vojakov dosiahol 10 miliónov, zmrzačených 21 miliónov a nezvestných 7,7 milióna. Vojnovým stratám sa nevyhlo ani Slovensko, kde bolo zmobilizovaných 400 000 až 450 000 vojakov do rakúsko-uhorskej armády, z ktorých 60 000 padlo a 61 000 bolo zmrzačených. Kamil Krištofík upriamil pozornosť aj na existenciu 1587 cintorínov z obdobia 1. svetovej vojny, na ktorých je pochovaných 75 206 padlých vojakov. Len v neďalekom Trenčíne, v časti Kubrá, je na cintoríne pochovaných 771 vojakov z 9 krajín. Pôvodne ich bolo vyše 900, ale roku 1925 Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov si svojich padlých odviezlo a pochovalo na svojom území.
Koniec vojny znamenal koniec monarchií a vznik nových štátov. Znamenal slobodu a umožnil Slovensku a Česku vstúpiť do novej éry. Žiaľ, z hrôz Veľkej vojny sa ľudia nepoučili, veď o dve desaťročia vypukla 2. svetová vojna a potom ďalšie vojnové konflikty po celom svete. 106 rokov je dlhý čas, ale v živote ľudstva je to len kvapka v mori. Na záver svojho vystúpenia Kamil Krištofík preto vyjadril vieru, že aj o sto rokov sa ľudia budú usilovať o mier a nie o nezmyselné vojny.
Text a foto: Ján Begala