Zväz vojakov Slovenskej republiky

Podujatie pri príležitosti Pamätného dňa genocídy Rómov počas holokaustu

4 augusta, 2023

V stredu 2. augusta 2023 sa v Múzeu holokaustu v Seredi uskutočnilo spomienkové podujatie k Pamätnému dňu rómskeho holokaustu. Pamätný deň sa viaže k likvidácii „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau (Osvienčim-Brezinka). Táto tragická udalosť sa udiala v noci z 2. na 3. augusta v roku 1944, kedy v plynových komorách zavraždili približne 4 300 Rómov.
Podujatia sa zúčastnila ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová, ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky Jana Dubovcová, minister obrany Slovenskej republiky Martin Sklenár, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero, Verejný ochranca práv Ján Dobrovodský, zástupcovia 8 veľvyslanectiev a ďalší hostia.
Súčasťou programu bolo hudobné predstavenie speváčky Adriany Drafiovej alias Gitana, emotívne vystúpenie hudobno-dramatickej školskej mládežníckej skupiny Terňi voďi zo Súkromnej spojenej školy Biela voda v Kežmarku a uvedenie trojjazyčnej knihy v slovenskom, anglickom a rómskom jazyku knihu Mateja Beránka s názvom Prenasledovanie Rómov počas holokaustu, ktorá mapuje biele miesta tragických dejín Rómov na území Slovenska.

Fotografie a text: Ondrej Urban a Múzeum holokaustu v Seredi

Loading