Zväz vojakov Slovenskej republiky

Podujatie pri príležitosti Pamätného dňa genocídy Rómov počas holokaustu

4 augusta, 2023

V stredu 2. augusta 2023 sa v Múzeu holokaustu v Seredi uskutočnilo spomienkové podujatie k Pamätnému dňu rómskeho holokaustu. Pamätný deň sa viaže k likvidácii „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau (Osvienčim-Brezinka). Táto tragická udalosť sa udiala v noci z 2. na 3. augusta v roku 1944, kedy v plynových komorách zavraždili približne 4 300 Rómov.
Podujatia sa zúčastnila ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová, ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky Jana Dubovcová, minister obrany Slovenskej republiky Martin Sklenár, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero, Verejný ochranca práv Ján Dobrovodský, zástupcovia 8 veľvyslanectiev a ďalší hostia.
Súčasťou programu bolo hudobné predstavenie speváčky Adriany Drafiovej alias Gitana, emotívne vystúpenie hudobno-dramatickej školskej mládežníckej skupiny Terňi voďi zo Súkromnej spojenej školy Biela voda v Kežmarku a uvedenie trojjazyčnej knihy v slovenskom, anglickom a rómskom jazyku knihu Mateja Beránka s názvom Prenasledovanie Rómov počas holokaustu, ktorá mapuje biele miesta tragických dejín Rómov na území Slovenska.

Fotografie a text: Ondrej Urban a Múzeum holokaustu v Seredi

Loading

MEDZINÁRODNÉ AKTIVITY ZV SR

Sponzori

Zväz vojakov SR organizuje v  dňoch 6. – 10 septembra 2023 na Liptove a v Tatrách trojicu dôležitých medzinárodných aktivít na ktorých sa očakáva v súhrne približne 160 domácich a zahraničných účastníkov, pričom MVV na Kriváň absolvuje pravdepodobne viac ako tisíc účastníkov. 6. septembra 2023 sa na letisku v Jasnej uskutoční ukážka produktov Slovenského obranného priemyslu na ktorú prijalo pozvanie vedenie EUROMIL na čele s prezidentom Emanuelom Jacobom, vojenskí pridelenci akreditovaní v Slovenskej republike, predstavitelia vojenských zväzov a asociácií ako aj predstavitelia Akadémie Ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. 7. a  8. septembra 2023 sa v priestoroch hotela Granit v Tatranských Zruboch uskutoční medzinárodná konferencia „Ochrana oprávnených záujmov a práv vojaka“. Konferencia sa uskutočňuje pod záštitou štátneho tajomníka MO SR, v úzkej spolupráci Akadémiou OS generála M. R. Štefánika, Hotelom Granit Tatranské Zruby HOREZZA a Európskou organizáciou vojenských asociácií (EUROMIL), a Ministerstvom obrany a Ozbrojenými silami SR ako hlavnými partnermi. Pozvanie na aktívnu účasť prijali vysokí predstavitelia MO SR, OS SR, EUROMIL, AOS LM, akreditovaní pridelenci obrany susedných krajín, hostia z ďalších európskych krajín, veliteľstiev a jednotiek OS SR a partnerských organizácií na Slovensku. Hlavným cieľom konferencie je podpora dosiahnutého stavu pri zabezpečovaní sociálnych práv a záujmov aktívnych vojakov a vojakov vo výslužbe OS SR a výmena skúseností z aplikácie európskej a národnej legislatívy súvisiacej s implementáciou individuálnych a kolektívnych práv vojakov. 9. septembra 2023 sa uskutoční už 28. ročník medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň. Toto významné športovo turistické podujatie vzdáva poctu obetiam SNP. V skorých ranných hodinách sa pri pomníku kpt. Raša a kpt. Morávka uskutoční pietny akt kladenia vencov za účasti NGŠ OS SR, GR SEĽUZ MO SR a ďalších vysokých predstaviteľov MO SR a OS SR, mons. Rábeka, predstaviteľov miestnej samosprávy, veľvyslancov a vojenských pridelencov akreditovaných v SR a širokej verejnosti. Súbežne s tým bude prebiehať od veľmi skorých ranných hodín samotný výstup na vrchol Kriváňa, ktorý nám už tradične pomáhajú organizovať a zabezpečovať Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

BEZ FINANČNEJ POMOCI SPOLOČNOSTÍ SLOVENSKÉHO OBRANNÉHO PRIEMYSLU V PODOBE SPONZORSKÝCH DAROV BY BOLO VEĽMI ŤAŽKÉ ZORGANIZOVAŤ A DÔSTOJNE ZABEZPEČIŤ VŠETKY

ZMIENENÉ PODUJATIA.

TOUTO CESTOU VYJADRUJEME VĎAKU NAJMÄ TÝMTO SLOVENSKÝM SPOLOČNOSTIAM: 1. DEFSYSTECH s.r.o. 2. ZETOR Engineering Slovakia s.r.o. 3. TEBRIX Slovakia s.r.o. 4. UNMANNED Solutions s.r.o.