Na základe pozvánky Mesta Pezinok, ZV SR Klub Pezinok a ZO SZPB sa dňa 11. novembra 2024 o 11:00 hod. uskutočnil pri Pamätníku obetiam 1. svetovej vojny pri Farskom kostole na rohu ulíc Farská a M. R. Štefánika pietny akt UKONČENIA I. SVETOVEJ VOJNY A DŇA HRDINOV. Následne sa účastníci pietneho aktu presunuli k Pamätníkom 1.svetovej vojny na cintoríne na Seneckej ulici. Koniec prvej svetovej vojny sa pripomína vo väčšine krajín Európy 11. novembra o 11.11 hod. Čestná stráž bola zabezpečená profesionálnymi vojakmi 115. to Viničné.
11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria vo vlakovom vozni v Le Francport pri severofrancúzskom meste Compiégne, ktorým sa skončila prvá svetová vojna. Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich vojen trvalo toto ozbrojené stretnutie nepretržite viac než štyri roky. Hlavnými signatármi prímeria boli vrchný veliteľ spojeneckých síl maršal Ferdinand Foch a nemecký zástupca Matthias Erzberger.
Konflikt sa skončil podpísaním Versaillskej zmluvy. Versaillská zmluva položila základy povojnovej Európy. Červené maky sú symbolom vojnových veteránov. Prvá svetová vojna vznikla ako dôsledok vyostrenia sporov. Svetové mocnosti chceli ovládať vzdialené krajiny, získať ich zdroje surovín a nové trhy, čo viedlo ku katastrofe. Globálny konflikt rozpútal atentát na arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d’Este. Rakúsko-Uhorsko vyhlásilo vojnu Srbsku, čím vyvolalo reakciu vedúcu k vojne dvoch veľkých koalícií. Za jediný mesiac sa vojna rozšírila po celej Európe. Hlavnými aktérmi konfliktu boli spojenci Francúzsko, Rusko či Spojené kráľovstvo. Proti nim stáli centrálne mocnosti, ktoré zastupovalo Nemecko, Rakúsko-Uhorsko a Osmanská ríša. Bojovalo sa nielen v Európe, ale aj v Afrike, Ázii, na oceánoch a Blízkom východe.
Vo vojne po prvý raz použili nové druhy zbraní a vojenské taktiky. Na začiatku roku 1915 Nemci ako prví použili chemické zbrane proti ruským vojskám pri Mazurských jazerách. V zákopovej vojne sa osvedčili plameňomety, tiež tanky a novinkou bolo bombardovanie pomocou lietadiel. O propagandu sa postarali krátke filmy a životy zachraňovali transfúzie. Jeden z najkrvavejších konfliktov v dejinách ľudstva si vyžiadal 40 miliónov obetí – nielen vojakov, ale aj civilistov. Po vojne zavládol v Európe mier, ktorý po dvoch desaťročiach rozbilo nacistické Nemecko.
Zdroj: ww.pezinok.sk/novinka/8039/den-vojnovych-veteranov-spomienka-na-obete-a-hrdinov