Zväz vojakov Slovenskej republiky

Pietna spomienka pri soche Legionára v Seredi

5 júla, 2023

V stredu 28. júna 2023 sa pri soche Legionára v Seredi konala pietna spomienka pri príležitosti 106. výročia bitky pri haličskom mestečku Zborov.
Slávnostného aktu sa zúčastnil predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, primátor mesta Sereď Ondrej Kurbel, tajomníčka Veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku Eva Reinöhlová, prezident UN Veteran Slovakia plk. v.v. Ing. Štefan Jangl, PhD., predseda Zväzu vojakov SR klub Sereď pplk. v.v. Ing. Ondrej Urban. Vzdať hold prišli aj zástupcovia Okresného úradu Galanta, Československej obce legionárskej, Sokolskej únie Slovenska, oblastnej a mestskej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, 91. ženijného pluku, mestského úradu Sereď, poslaneckého zboru, miestnych organizácií, pedagógovia a žiaci miestnych škôl.
Na úvod ceremoniálu prítomní hostia položením vencov k soche Legionára vzdali hold a úctu hrdinským vojakom, ktorí bojovali v bitke pri Zborove. Tá sa odohrala 1. až 2. júla 1917 a patrí medzi najvýznamnejšie udalosti v dejinách Slovenska. Bola to bitka medzi československými légiami a rakúsko-uhorskými vojskami. Hrdinovia  bojovali za slobodu a nezávislosť Československa. Túto vojnu nám pripomína v Seredi socha Legionára, ktorá bola slávnostne odhalená v roku 1929, ale ako ideologicky nežiaduca bola v roku 1959 odstránená. Po šiestich desaťročiach sa jej replika opäť vrátila na Námestie republiky. Práve na tomto mieste si prítomní uctili pamiatku tých, ktorí bojovali a položili svoje životy pre slobodu. Župan Jozef Viskupič v príhovore povedal: „Nikdy nezabudnime na odkaz našich predkov, že keď bolo treba vedeli zdvihnúť zbrane a bránili svoju vlasť. Dnes si pripomíname výročie bitky pri Zborove, ktorá znamenala významné vystúpenie Československých légií na východnom fronte. Vojnu síce nevyhrali ale zásadne prispeli k vzniku našej republiky.“
Aj primátor Ondrej Kurbel v príhovore vyzdvihol statočnosť vojakov a poznamenal, že bitka pri Zborove je nesmrteľným symbolom statočnosti a hrdinstva, ktorá sa odohrala v čase, keď sa svet po prvýkrát zmietal vo vojne. Tá si za svoj obrovský a zničujúci rozsah vyslúžila prívlastok „svetová“. Ďalej dodal, že  táto statočnosť a odhodlanie hrdinov boli zdrojom inšpirácie pre mnohých a stali sa motiváciou v boji za slobodu, nezávislosť a samostatnosť našej vlasti. Slova sa ujal aj predseda Zväzu vojakov SR – klub Sereď Ondrej Urban, ktorý v príhovore načrel do histórie legionárov. Aj ďalší hostia v príhovoroch spomenuli vojnové udalosti a poďakovali padlým vojakom za ich hrdinstvo. Slávnostný akt bol ukončený Českou a Slovenskou štátnou hymnou. Hostia sa neskôr presunuli na pôdu mestského úradu, kde sa konalo spoločenské posedenie spestrené krátkym kultúrnym programom.

Text a foto: Iveta Tóthová
 

Loading

Priložené dokumenty