Zväz vojakov Slovenskej republiky

Pietna spomienka na štyroch popravených generálov

8 marca, 2023

Aj tento rok sme si pietnou spomienkou pripomenuli popravených štyroch slovenských generálov v nemeckom koncentračnom tábore Flossenbürg. Opakovanie je matka múdrosti preto si ich pripomeňme aj tento rok:  Divízny generál Rudolf Viest, brigádny generál Ján Golian, generál II.triedy Štefan Jurech a generál II. triedy Augustín Malár. Popravení  (zavraždení) boli za svoje presvedčenie, zomreli za svoju vlasť.

Pri     Pamätníku zmierenia v areáli MO SR sa dňa 07. marca 2023 o 14:00 hod. uskutočnila pietna spomienka na štyroch popravených  slovenských generálov. Pietnej spomienky sa za náš klub zúčastnili genpor. v.v. Ing.  P. Vojtek, plk. v.v. Ing. Gabriel Merňák plk. v.v. Ing. Milan Viglaský, plk. v.v. Ing. Stanislav Šimon, plk.  Ing. Štefan Viglaský a plk. gšt. v.v.  Ing. Kristián Matoušek. Pietnej spomienky sa zúčastnili príslušníci MO SR, GŠ OS SR, predstavitelia občianskych združení zastupujúci vojenských výsluhových dôchodcov a veteránov. Organizátorom Pietnej spomienky boli: MO SR, GŠ OS SR a Klub generálov SR.  

Prítomní členovia ZV SR Klub Pezinok si v  priebehu pietnej spomienky s krátko pripomenuli syna statočného generála II. triedy Štefana Jurecha, zosnulého pplk. Ing.   Marcela Jurech – Yorka, člena nášho klubu, ktorý nás navždy opustil v roku 2021.

Dnes, i napriek tomu, že za našimi hranicami už viac než rok prebieha vojna, ľudia možno pod vplyvom iných bežných starostí na tieto udalosti zabúdajú.  Aj preto je dôležité pamätať na minulosť a každoročne si ju pripomínať.

Loading

Priložené dokumenty

MEDZINÁRODNÉ AKTIVITY ZV SR

Sponzori

Zväz vojakov SR organizuje v  dňoch 6. – 10 septembra 2023 na Liptove a v Tatrách trojicu dôležitých medzinárodných aktivít na ktorých sa očakáva v súhrne približne 160 domácich a zahraničných účastníkov, pričom MVV na Kriváň absolvuje pravdepodobne viac ako tisíc účastníkov. 6. septembra 2023 sa na letisku v Jasnej uskutoční ukážka produktov Slovenského obranného priemyslu na ktorú prijalo pozvanie vedenie EUROMIL na čele s prezidentom Emanuelom Jacobom, vojenskí pridelenci akreditovaní v Slovenskej republike, predstavitelia vojenských zväzov a asociácií ako aj predstavitelia Akadémie Ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. 7. a  8. septembra 2023 sa v priestoroch hotela Granit v Tatranských Zruboch uskutoční medzinárodná konferencia „Ochrana oprávnených záujmov a práv vojaka“. Konferencia sa uskutočňuje pod záštitou štátneho tajomníka MO SR, v úzkej spolupráci Akadémiou OS generála M. R. Štefánika, Hotelom Granit Tatranské Zruby HOREZZA a Európskou organizáciou vojenských asociácií (EUROMIL), a Ministerstvom obrany a Ozbrojenými silami SR ako hlavnými partnermi. Pozvanie na aktívnu účasť prijali vysokí predstavitelia MO SR, OS SR, EUROMIL, AOS LM, akreditovaní pridelenci obrany susedných krajín, hostia z ďalších európskych krajín, veliteľstiev a jednotiek OS SR a partnerských organizácií na Slovensku. Hlavným cieľom konferencie je podpora dosiahnutého stavu pri zabezpečovaní sociálnych práv a záujmov aktívnych vojakov a vojakov vo výslužbe OS SR a výmena skúseností z aplikácie európskej a národnej legislatívy súvisiacej s implementáciou individuálnych a kolektívnych práv vojakov. 9. septembra 2023 sa uskutoční už 28. ročník medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň. Toto významné športovo turistické podujatie vzdáva poctu obetiam SNP. V skorých ranných hodinách sa pri pomníku kpt. Raša a kpt. Morávka uskutoční pietny akt kladenia vencov za účasti NGŠ OS SR, GR SEĽUZ MO SR a ďalších vysokých predstaviteľov MO SR a OS SR, mons. Rábeka, predstaviteľov miestnej samosprávy, veľvyslancov a vojenských pridelencov akreditovaných v SR a širokej verejnosti. Súbežne s tým bude prebiehať od veľmi skorých ranných hodín samotný výstup na vrchol Kriváňa, ktorý nám už tradične pomáhajú organizovať a zabezpečovať Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

BEZ FINANČNEJ POMOCI SPOLOČNOSTÍ SLOVENSKÉHO OBRANNÉHO PRIEMYSLU V PODOBE SPONZORSKÝCH DAROV BY BOLO VEĽMI ŤAŽKÉ ZORGANIZOVAŤ A DÔSTOJNE ZABEZPEČIŤ VŠETKY

ZMIENENÉ PODUJATIA.

TOUTO CESTOU VYJADRUJEME VĎAKU NAJMÄ TÝMTO SLOVENSKÝM SPOLOČNOSTIAM: 1. DEFSYSTECH s.r.o. 2. ZETOR Engineering Slovakia s.r.o. 3. TEBRIX Slovakia s.r.o. 4. UNMANNED Solutions s.r.o.