Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia v Seredi

12 septembra, 2024

Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia je udalosťou, kedy si Slovensko pripomína obete jedného z najtemnejších období ľudskej histórie. Pri tejto príležitosti sa v pondelok 9. septembra v Seredi konala pietna spomienka, ktorú zorganizoval Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Sereď a Galantským osvetovým strediskom. Podujatie bolo súčasťou celoslovenskej tryzny pod názvom „Nezabudnutí susedia“. Tento štvrtý ročník pietnej slávnosti prebiehal súčasne vo viac ako stovke miest a obcí po celom Slovensku, kde sa o 10:00 hod. rozozvučali kostolné zvony, čím symbolicky začala spomienka na obete holokaustu.  Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, Okresného úradu v Galante,  Mestského úradu v Galante,  Židovskej náboženskej obce v Galante, Okresného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Galante, Zväzu vojakov v Seredi,  Múzea holokaustu v Seredi, zástupcovia Mestského úradu a poslaneckého zboru v Seredi ako aj študenti miestnych škôl. Podujatie začalo rozozvučaním zvonov a minútou ticha. Nasledovali príhovory hostí, medzi ktorými sa slova ujal Ondrej Kurbel, primátor mesta Sereď. Okrem iného uviedol: „ Nie je možné vrátiť životy obetiam, nie je možné utlmiť prežitú bolesť. Ale vždy je možné vrátiť odňatú dôstojnosť prejavením úcty. Žiaľ aj dnes sú ľudia v spoločnosti ohrozovaní. Pre rasu, pre náboženstvo ale i pre názor. Našou povinnosťou je neustále vysvetľovať k čomu  podobné postoje v minulosti viedli.“  K mikrofónu sa postavil aj József Berényi, podpredseda TTSK, ktorý v príhovore povedal: „Pamäť, spomienka a rozprávanie musia zostať neoddeliteľnou súčasťou našej slobody a demokracie. Aby sme vedeli odkiaľ a kam kráčame, v akom svete chceme žiť a aký svet chceme zanechať tým, čo prídu po nás.“ Podujatie pokračovalo čítaním mien zo zoznamu obetí holokaustu, ktoré predniesli prizvaní hostia. Tento tichý, no silný moment pripomenul tragické osudy nevinných ľudí, ktorí sa stali obeťami nacistického režimu. Každé meno zaznelo s úctou a rešpektom, pričom prítomní hostia týmto gestom zdôraznili dôležitosť zachovania pamäte na tieto tragické udalosti. Súčasťou pietneho aktu bolo zapálenie siedmich sviečok, pričom šesť z nich symbolizuje šesť miliónov obetí holokaustu. Siedma sviečka, označovaná ako „večné svetlo“, predstavuje nádej na život v mieri a spravodlivosti. Počas aktu nechýbal ani symbolický obrad kladenia vencov a malých kamienkov k Pamätníku obetiam holokaustu, čím prítomní potvrdili svoju úctu a trvalú spomienku na tých, ktorí padli za obeť rasovej nenávisti. Akt sprevádzala skladba „Zbor Židov“ z opery Nabucco. Prednesená bola aj modlitba Kadiš v hebrejskom jazyku, ktorá prináša útechu aj v najťažších chvíľach.
Pamiatku obetí holokaustu v Seredi okrem pomníka pripomína aj pamätná lipa, vysadená v roku 2012 a slúži ako trvalá pripomienka hrôz, ktoré sa odohrali počas druhej svetovej vojny. Dejiny nám pripomínajú, že 9. septembra 1941 bol slovenskou vládou vydaný Židovský kódex. Tento kódex nielenže zbavil židovských občanov majetku, ale ich pripravil aj o základné ľudské práva a dôstojnosť. O rok neskôr začali deportácie židovského obyvateľstva do koncentračných a vyhladzovacích táborov, čím sa pre mnohých začal tragický osud. Slovenský Židovský kódex bol jedným z najtvrdších právnych predpisov proti židovskému obyvateľstvu v Európe a mal za následok nezvratné ľudské tragédie.
Deň obetí holokaustu a rasového násilia si pripomenuli aj priamo v Múzeu holokaustu v Seredi.  V nedeľu 8. septembra si obete holokaustu uctili v prítomnosti dvoch desiatok preživších i štátneho tajomníka britského Ministerstva zahraničných vecí a podpredsedu Snemovne Lordov, Lorda Collinsa of Highbury, ktorý vystúpil s príhovorom spolu s preživším holokaustu profesorom Pavlom Traubnerom. Súčasťou spomienkového podujatia bol aj koncert v podaní Evy Varhaníkovej, Vojtecha Botoša a Yuriho Vlasiuka ako aj vernisáž výstavy Ravensbrück sochára Jaroslava Martiša, ktorého stará mama prežila koncentračný tábor Ravensbrück.  V pondelok 9. augusta vyjadril návštevou Múzeum holokaustu úctu a solidaritu s obeťami aj premiér SR Róbert Fico spolu s ďalšími predstaviteľmi vlády SR.  Pamätný deň obetí holokaustu nie je len spomienkou na minulosť, ale aj výzvou pre súčasnosť a budúcnosť, aby sa podobné hrôzy už nikdy neopakovali. Tieto spomienky slúžia ako pripomienka, že musíme bojovať proti nenávisti, intolerancii a rasizmu a neustále budovať svet postavený na úcte, rovnosti a spravodlivosti.

Text: Iveta Tóthová, Fotografie: Mária Tóthová a Úrad vlády SR

Loading