CHCEME MIER, NIE VOJNU, STOP FAŠIZMU
Pod týmto mottom sa uskutočnili spomienkové oslavy 80. výročia SNP v ŽILINA a na viacerých mestách a dedinách severozápadného Slovenka na ktorých sa zúčastnili členovia nášho klubu.
Na spomienkových oslavách sa zúčastnili minister zahraničných veci Juraj Blanár, s delegáciou, veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku, vojenskí pridelenci Francúzska, Veľkej Británie, poslanci SNR, štátny tajomník MO SR a generálny riaditeľ SEĽUZ MO SR, predsedníčka ŽSK Erika Jurínová, predstavitelia samospráv a štátnej správy z regiónov Kysuce, Bytčianska, Rajecká, Žiliny a okolia Žiliny, delegácia SZPB vedená predsedom Viliamom Longauerom s delegovanými členmi predsedníctva ÚR SZPB, spolupracujúce združenia MO SR Klub vojakov ZV SR Žilina, Klub vojenských výsadkárov SR, Únia vojnových veteránov, Kluby vojenskej histórie, Jednota dôchodcov, delegácie politických strán a hnutí, občania starší i mladší z miest a obcí i naši priatelia z prihraničných oblasti ČR a združení v ČSBS.
Z histórie SNP – povstalecké dokumenty potvrdzujú, že hlavnou silou povstaleckého hnutia bola povstalecká armáda. Jej základom sa stali vojenské jednotky slovenskej brannej moci, ktoré po 29. auguste 1944 vypovedali poslušnosť režimu Slovenskej republiky a zložili prísahu vernosti Česko-Slovenskej republike.
Armáda, spolu s partizánmi sa stala súčasťou československej brannej moci a spojeneckých vojsk protihitlerovskej koalície. Vystúpenie Slovákov proti nacizmu bolo aj bojom za zachovanie vlastnej národnej existencie a stalo sa základom obnovenia Československej republiky
SNP sa zaradilo k najväčším vojensko – politickým činom Slovenského národa, začlenilo sa do širokého antifašistického odporu v Európe. Ministerstvo USA deklaráciou zo 7. septembra 1944 uznalo povstalecké ozbrojené sily ako spojeneckú armádu so všetkými právnymi náležitosťami. Rovnako to urobili Veľká Británia a vláda Sovietskeho zväzu.
Na pomoc povstaniu prišlo 33 národov a národnosti, tvorili bojovú skupinu s 10 tisícami bojovníkov. Hrdinskú kapitolu SNP napísali francúzski bojovníci, vojaci, utečenci zo zajateckých táborov z Ríše, násilne nasadení do pracovných táborov na Slovensku, ktorí ušli a prišli na pomoc povstaniu. Väčšinu podchytil veliteľ partizánskej skupiny Viliam ŽINGOR a z nich sa neskôr sformoval partizánsky oddiel pod vedením kpt. de Lannuriena ako „ Légion Francias“ v 1. Československej partizánskej brigáde Milana Rastislava Štefánika. Francúzski bojovníci spoločne s povstaleckými vojakmi žilinskej posádky, pod velením mjr. Jozefa Dobrovodského, v päť dňových bojoch bránili nemeckým vojskám vstúpiť na Turiec.
Táto malá jednotka, v počte 47 bojovníkov, pri Strečne a v Strečnianskej úžine statočne bojovala v prvých dňoch v najťažších bojoch. Ich hrdinstvo bolo draho zaplatené životom 24 bojovníkov, ktorí padli v boji pri Strečne. Odpočívajú pod pamätníkom na Zvonici na ktorom sú natrvalo vytesané mená 61 francúzskych bojovníkov, ktorí v boji proti fašizmu na Slovensku položili svoj život.
Táto skutočnosť dala povstaniu medzinárodný význam. Povstanie na Slovensku bol veľký vlastenecký čin a druhé najväčšie ozbrojené vystúpenie nacistami porobených národov v Európe a právom patrí medzi najsvetlejšie kapitoly novodobej histórie Slovenska.
Delegácia nášho klubu sa zúčastnila na spomienkových stretnutiach v Žiline, Strečne a zastúpenie sme mali aj na Makove, kde boli SZPB ocenení organizátori a povstaleckí bojovníci a samosprávy za zachovanie pamätí boja za národnú slobodu
Za zásluhy o prípravu, organizáciu povstania, bojovú činnosť v SNP proti fašizmu, za zásluhy o zachovávanie pamätí boja za národnú slobodu boli SZPB ocenení
PAMÄTNOU MEDAILOU GEN. MILANA RASTISLAVA ŠTEFANIKA
GENERÁL JOZEF DOBROVODSKÝ IN MEMORIAM
Organizátor povstania a povstalecký veliteľ Žilinskej povstaleckej posádky.
GENERÁL VILIAM ŽINGOR IN MEMORIÁM
Veliteľ 2. partizánskej brigády Milana Rastislava ŠTEFANÍKA
VEĽVYSLANECTVO FRANCÚZSKEJ REPUBLIKY NA SLOVENSKU
Za úsilie veľvyslanectva o zachovávanie pamätí francúzskych občanov v boji proti fašizmu v SNP
Za zásluhy o dlhoročné zachovanie pamätí boja proti fašizmu, za presadzovanie humanitných tradícii boja za národnú slobodu a starostlivosť o pamätné miesta.
ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ V ŽILINE,
MESTO ŽILINA, STREČNO, KUNERAD, MAKOV, PETROVICE- MAGALE, ČIČMANY, RAJEC,
PAMÄTNOU MEDAILOU ZA OBETAVÚ PRÁCU PRE SZPB
DAGMAR DVORSKA, VÄZEŇ KT AUSCHWITZ,
5.PLUK ŠPECIÁLNEHO URČENIA ŽILINA
Spomienkové stretnutia sa uskutočnili na slávnostnom, srdečnom a družnom podujatí s kultúrnym programom starších i mladších generácií s úctou k SNP, povstaleckým bojovníkom, ich pomocníkom a obetiam fašistických represálií. Rozhodne bolo proti vojne so želaním zachovanie mieru a mierového spolunažívania medzi národmi.
Napísal Juraj Drotár