V pondelok 31. marca si v Pate pripomenuli 80. výročie oslobodenia obce spod nadvlády fašistov počas druhej svetovej vojny. Zároveň sa konalo odhalenie novovybudovaného pamätníka obetiam I. a II. svetovej vojny. Na slávnostnom akte sa zúčastnili veľvyslanci Ukrajiny Myroslav Kastran a Rumunska Calin Fabian, poslanec NR SR Branislav Škripek, generálny sekretár Českej a Slovenskej obce delostreleckej ppráp v. v. Marian Ďurina, predseda oblastného výboru SZPB v Galante Jozef Jánsky, klub Zväzu vojakov SR v Seredi zastupoval jeho predseda pplk. v. v. Ing. Ondrej Urban a plk. v. v. Ing. Jozef Bábik, prednostka OÚ Galanta Eva Slaninová, primátor Serede Ondrej Kurbel, riaditeľka Múzea v Seredi Mária Diková, starostovia okolitých obcí a mnoho ďalších hostí. Čestnú stráž zabezpečili príslušníci 91. ženijného pluku zo Serede. Mimoriadnym hosťom bola 95-ročná Herta Vyšná, bývalá občianka Paty, ktorá ako 13-ročná jediná z celej komunity Židov v Pate prežila holokaust.
Novovybudovaný pomník odhalili veľvyslanci Ukrajiny a Rumunska. Ukrajinský veľvyslanec Myroslav Kastran vo svojom príhovore okrem iného povedal že – „z historických prameňov je známe, že obec Patu oslobodili ukrajinskí vojaci zaradení do 2. ukrajinského frontu maršala Malinovského. Práve oni zohrali kľúčovú úlohu pri oslobodzovaní Paty a okolia. Boli to v noci z 31.3. na 1. 4. 1945 najmä jednotky 93. gardovej divízie 27. gardového zboru v zostave 7. gardovej armády. Bola to ich odvaha, rozhodnosť a obetavosť, ktoré umožnili úspešný postup spojeneckých vojsk a návrat mieru obyvateľom Slovenska“.
Po príhovore starostu obce Jozefa Berčíka a kladenia vencov program pokračoval v kultúrnom dome, kde pplk. v. v. Ondrej Urban predniesol prítomným prednášku o tom, ako prebiehalo oslobodzovanie Paty, riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok hovoril o deportácii občanov židovskej národnosti zo Slovenska.
Na podujatí udelil starosta obce Jozef Berčík čestné uznania a plakety obce bývalým učiteľom Albíne Cicákovej, Jozefovi Kukučkovi a Márii Šabíkovej za dlhoročnú prácu pri vzdelávaní mnohých generácií mladých ľudí v Pate, Alžbete Tomšovej za dlhoročnú prácu v Zbore pre občianske záležitosti a Jozefovi Lehockému za celoživotnú hráčsku, trénerskú a funkcionársku prácu v patanskom futbale. Zároveň udelil Čestné občianstvo Milanovi Čambálikovi, za dlhoročnú prácu vo funkcii tajomníka predsedu a starostu Obecného úradu v Pate. Čestné občianstvo udelil starosta obce tiež bývalej občianke Paty Herte Vyšnej.
V kultúrnom programe vystúpil spevácky zbor z Paty GLÓRIA, Sebastian Franko, Mária Tóthová, LPH Muzika, Daniela Dorosenyová a žiaci ZŠ v Pate.
Text a foto Štefan Hubinák