Zväz vojakov Slovenskej republiky

Oslavy 78. výročia SNP v Trnave

29 augusta, 2022

Pri Pamätníku Slovenského národného povstania (SNP) si v piatok 26. augusta 2022 zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), mesta Trnava a zástupcovia viacerých organizácií pripomenuli 78. výročie vypuknutia SNP a zároveň odchod trnavskej posádky na povstalecké územie. Pietna spomienka bola súčasťou trojdňových osláv výročia, v rámci ktorých pripravili výstavu, premietanie filmu i ukážky vojenského tábora.

„SNP, jeden z najvýznamnejších medzníkov v slovenských dejinách, mimoriadne hrdinský vzdor voči nacizmu a ľudáckemu režimu je dňom, ktorý si stále treba pripomínať. Odpor k neľudskému režimu, ktorý ničil civilizačné hodnoty, bol vyjadrením ľudskej túžby po dôstojnom živote,“ uviedol vo svojom príhovore predseda TTSK Jozef Viskupič.

Predseda Oblastného výboru Zväzu protifašistických bojovníkov Jozef Petráš pripomenul, že trnavská posádka spolu s piešťanskými letcami odišla do SNP 30. augusta 1944 v počte 3500 vyzbrojených vojakov a dobrovoľníkov ako jediná zo západného Slovenska. Vzápätí sa pod vedením Andreja Benku-Rybára, Mikuláša Čordáša a Karola Fraňa zapojila do bojov v oblasti Žarnovice a Horných Hámrov a ďalších lokalitách.

Historickú kulisu tvorili členovia Klubu vojenskej histórie (KVH) Trnavská posádka v dobových uniformách Slovenskej armády, ktorí zakončili pietny akt salvou z pušiek.

Na pietnom akte sa zúčastnila aj spoločná delegácia o. z. UN-Veteran Slovakia a klubu Zväzu vojakov SR v Seredi vedená plukovníkom v. v. Ing. Štefanom Janglom, PhD. a podplukovníkom v. v. Ing. Ondrejom Urbanom.  

Fotografie: Ondrej Urban a TTSK.

Loading

MEDZINÁRODNÉ AKTIVITY ZV SR

Sponzori

Zväz vojakov SR organizuje v  dňoch 6. – 10 septembra 2023 na Liptove a v Tatrách trojicu dôležitých medzinárodných aktivít na ktorých sa očakáva v súhrne približne 160 domácich a zahraničných účastníkov, pričom MVV na Kriváň absolvuje pravdepodobne viac ako tisíc účastníkov. 6. septembra 2023 sa na letisku v Jasnej uskutoční ukážka produktov Slovenského obranného priemyslu na ktorú prijalo pozvanie vedenie EUROMIL na čele s prezidentom Emanuelom Jacobom, vojenskí pridelenci akreditovaní v Slovenskej republike, predstavitelia vojenských zväzov a asociácií ako aj predstavitelia Akadémie Ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. 7. a  8. septembra 2023 sa v priestoroch hotela Granit v Tatranských Zruboch uskutoční medzinárodná konferencia „Ochrana oprávnených záujmov a práv vojaka“. Konferencia sa uskutočňuje pod záštitou štátneho tajomníka MO SR, v úzkej spolupráci Akadémiou OS generála M. R. Štefánika, Hotelom Granit Tatranské Zruby HOREZZA a Európskou organizáciou vojenských asociácií (EUROMIL), a Ministerstvom obrany a Ozbrojenými silami SR ako hlavnými partnermi. Pozvanie na aktívnu účasť prijali vysokí predstavitelia MO SR, OS SR, EUROMIL, AOS LM, akreditovaní pridelenci obrany susedných krajín, hostia z ďalších európskych krajín, veliteľstiev a jednotiek OS SR a partnerských organizácií na Slovensku. Hlavným cieľom konferencie je podpora dosiahnutého stavu pri zabezpečovaní sociálnych práv a záujmov aktívnych vojakov a vojakov vo výslužbe OS SR a výmena skúseností z aplikácie európskej a národnej legislatívy súvisiacej s implementáciou individuálnych a kolektívnych práv vojakov. 9. septembra 2023 sa uskutoční už 28. ročník medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň. Toto významné športovo turistické podujatie vzdáva poctu obetiam SNP. V skorých ranných hodinách sa pri pomníku kpt. Raša a kpt. Morávka uskutoční pietny akt kladenia vencov za účasti NGŠ OS SR, GR SEĽUZ MO SR a ďalších vysokých predstaviteľov MO SR a OS SR, mons. Rábeka, predstaviteľov miestnej samosprávy, veľvyslancov a vojenských pridelencov akreditovaných v SR a širokej verejnosti. Súbežne s tým bude prebiehať od veľmi skorých ranných hodín samotný výstup na vrchol Kriváňa, ktorý nám už tradične pomáhajú organizovať a zabezpečovať Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

BEZ FINANČNEJ POMOCI SPOLOČNOSTÍ SLOVENSKÉHO OBRANNÉHO PRIEMYSLU V PODOBE SPONZORSKÝCH DAROV BY BOLO VEĽMI ŤAŽKÉ ZORGANIZOVAŤ A DÔSTOJNE ZABEZPEČIŤ VŠETKY

ZMIENENÉ PODUJATIA.

TOUTO CESTOU VYJADRUJEME VĎAKU NAJMÄ TÝMTO SLOVENSKÝM SPOLOČNOSTIAM: 1. DEFSYSTECH s.r.o. 2. ZETOR Engineering Slovakia s.r.o. 3. TEBRIX Slovakia s.r.o. 4. UNMANNED Solutions s.r.o.