Vo štvrtok 10. apríla 2025 sme boli pozvaní na pietnu spomienku pri Pamätníku umučených na trenčianskej Brezine, kde sme si spolu so všetkými účastníkmi podujatia pripomenuli 80. výročie oslobodenia mesta pod Trenčianskym hradom a jednu z najťažších kapitol jeho histórie. 10. apríl 1945 znamenal pre Trenčín a jeho okolie koniec útlaku, násilia a strachu a začiatok novej éry, slobody, mieru a nádeje. Pripomenuli sme si nielen tento historický míľnik, ale hlavne odvahu a obetu všetkých, ktorí sa postavili zlu a bojovali za lepší svet.
Na spomienke boli prítomní v zastúpení ministra obrany generálny riaditeľ sekcie personálnych a sociálnych činností Ministerstva obrany SR Martin Rímeš, primátor mesta Trenčín Richard Rybníček, zástupca veliteľa Pozemných síl Ozbrojených síl SR brigádny generál Robert Kecsӧ, riaditeľ Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja Marek Briestenský prednosta Okresného úradu Trenčín Peter Parák, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne Mário Zajac a ďalší hostia z rôznych organizácií, úradov, poslanci, zástupcovia politických strán, žiaci trenčianskych škôl, obyvatelia a návštevníci mesta.
Primátor mesta Richard Rybníček v príhovore poďakoval všetkým za to, že sa zúčastnili na tejto spomienke. Pripomenul, že pred 80 rokmi sem prišli vojaci sovietskej Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády, aby oslobodzovali mesto Trenčín spolu s ďalšími ľuďmi, ktorí rozprávali rôznymi jazykmi, mali rôzne vierovyznanie a rôzne príbehy, ale spoločne prišli bojovať proti zlu, aby oslobodili malý kúsok zeme na tejto planéte, ktorý sa volá mesto Trenčín. Zdôraznil, že mier nie je iba obyčajné slovo a že vždy musí byť spojené so slovami sloboda a ľudská dôstojnosť.
Predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trenčíne plk. v. v. Miroslav Ondráš upozornil na fakty spred 80 rokov, keď Trenčín a jeho okolie až po koryto Váhu oslobodili jednotky zväzkov severného krídla sovietskej 40. armády a 1. rumunskej kráľovskej armády, bojujúce na území Slovenska v zostave 2. ukrajinského frontu Červenej armády. Padlí sovietski a rumunskí vojaci boli dočasne pochovaní na dnešnom Mierovom námestí. Neskôr po exhumovaní pochovali sovietskych vojakov na bratislavskom Slavíne a rumunských na cintoríne vo Zvolene. Malý cintorín rumunských vojakov zostal aj v Trenčianskej Teplej a jeden hrob je na cintoríne v trenčianskej mestskej časti Kubrá. Na území Trenčianskeho okresu padlo v bojoch 1255 červenoarmejcov, 1380 rumunských vojakov a 174 miestnych občanov. Ich pamiatku pripomína pamätná tabuľa na Posádkovom klube Trenčín. V závere svojho vystúpenia Miroslav Ondráš poznamenal, že zabudnúť by sme nemali ani na desiatky občanov z Trenčína a stovky z okolitých obcí, ktorí sa síce nezúčastnili bojov za oslobodenie Trenčína, ale podieľali sa na oslobodzovaní severného Slovenska a Moravy v jednotkách 1. čs. armádneho zboru.
V programe pietnej spomienky účinkovali aj žiaci zo Základnej školy na Kubranskej ulici, huslistka Veronika Staňková a svojou básňou 80 rokov slobody prispel jej autor, 91-ročný Miroslav Smatana. Jeho odkaz ďalším generáciám je jasný: Zabráňte, nech sa vojna už nikdy nestane.
Počas recepcie na Mestskom úrade Trenčín, ktorá nasledovala po skončení spomienky na Brezine, Klub vojenskej histórie protifašistického odboja 3. ZO SZPB Trenčín udelil niekoľko Pamätných medailí partizánskej brigády Jana Žižku. Okrem iných primátorovi Trenčína Richardovi Rybníčkovi, starostke Tokajíka Jane Medvecovej, predsedovi SZPB Viliamovi Longauerovi, ako aj členom nášho novomestského klubu Zväzu vojakov SR, podplukovníkom v. v. Kamilovi Krištofíkovi, Milovi Kadlečíkovi a Vladimírovi Trgalovi.
Text a foto: -bej-