Zväz vojakov Slovenskej republiky

Novomestskí športoví strelci dominovali na majstrovstvách SR

31 marca, 2024

V sobotu 16. a 17. marca 2024 vyvrcholila v Martine, v krásnej tenisovej športovej hale, sezóna športových strelcov majstrovstvami Slovenskej republiky v streľbe zo vzduchových zbraní. Kto sa chcel na majstrovstvách zúčastniť, musel najskôr absolvovať sériu kvalifikačných pretekov, ktoré prebiehali od septembra minulého roka. Na šampionát sa kvalifikovalo 20 najlepších strelcov v jednotlivých kategóriách (muži, ženy, juniori, juniorky, kadeti, kadetky, seniori a seniorky) po spočítaní troch najlepších výsledkov z kvalifikačných pretekov.

Z našej Streleckej akadémie Štefana Bumbála Nové Mesto nad Váhom sa prebojovalo cez kvalifikačné sito celkovo desať strelcov, čo je najviac v doterajšej histórii klubu. Boli to František Schrőpfer (muži), Martin Zich (juniori), Katka Kazdová (juniorky), Guido Ginoux, Radek Jančara a Timotej Hájek (kadeti) a kategóriu seniorov reprezentovali Radek Smetana, Ján Marek, Juraj Marcinka a Peter Košút. Jeden z horúcich adeptov na medailu v kategórii muži, František Schrőpfer, sa však pre chorobu na majstrovstvách nemohol zúčastniť. Farby akadémie zostalo teda obhajovať celkovo deväť strelcov a treba vopred povedať, že klub aj Nové Mesto nad Váhom reprezentovali veľmi dobre.

Najviac sa darilo nášmu momentálne najúspešnejšiemu a najlepšiemu kadetovi Guidovi Ginouxovi, ktorý vo svojej kategórii suverénne zvíťazil o 8 bodov v disciplíne vzduchová puška 60 výstrelov a stal sa majstrom SR roku 2024. Bol tiež vyhodnotený ako najlepší strelec Slovenska v tomto roku spomedzi kadetov na pretekoch Slovenskej streleckej extraligy v streľbe zo vzduchových zbraní.

Výborne nastrieľal i junior Martin Zich, ktorý ako tretí v poradí po odstrieľaní základnej časti postúpil do osemčlenného finále, kde vybojoval striebornú medailu a stal sa juniorským vicemajstrom Slovenska v roku 2024.

Dobre si počínal aj kadet Radek Jančara, ktorý celkovo obsadil tretie miesto a získal bronzovú medailu.

Zlatú medailu a titul majstrov Slovenskej republiky získalo na šampionáte družstvo juniorov v zložení Martin Zich, Guido Ginoux a Radek Jančara, keď o 41 bodov porazilo tím, ktorý sa umiestnil na druhej priečke.

Treba spomenúť aj výborný výsledok nášho pištoliara Tima Hájka, ktorý v kategórii kadeti v disciplíne vzduchová pištoľ 60 výstrelov obsadil celkovo 3. miesto a získal bronzovú medailu.

Trocha smoly sa prilepilo na prsty juniorke Katke Kazdovej, ktorá ako štvrtá postúpila zo základnej časti súťaže do osemčlenného finále, kde až posledným výstrelom o 0,1 bodu prišla o bronzovú medailu a skončila nakoniec štvrtá.

To, čo sa nepodarilo juniorke Katke Kazdovej, podarilo sa vybojovať „starým harcovníkom“. Náš senior Ján Marek vybojoval v disciplíne vzduchová puška 40 výstrelov 2. miesto, získal striebornú medailu a stal sa seniorským vicemajstrom SR. Družstvo seniorov v zložení Radek Smetana, Ján Marek a Juraj Marcinka vybojovalo celkovo tiež 2. miesto. Reprezentanti tohto tímu získali strieborné medaily a stali sa vicemajstrami Slovenska v streľbe zo vzduchovej pušky v roku 2024.

Celkovo na týchto majstrovstvách získali strelci Streleckej akadémie Štefana Bumbála Nové Mesto nad Váhom sedem medailí: z toho dve zlaté a dva tituly majstrov SR, tri strieborné a tri tituly vicemajstrov SR a dve bronzové medaily. Stali sa tak najúspešnejším športovo-streleckým klubom zo všetkých zúčastnených na tomto republikovom šampionáte. Od apríla do septembra ich čaká nová sezóna v streľbe z malokalibrových zbraní, na ktorú sa už teraz začínajú zodpovedne pripravovať.

Ing. Ján Marek, predseda klubu

 

Loading