Zväz vojakov Slovenskej republiky

Návšteva v Múzeu holokaustu v Seredi

20 februára, 2023

Múzeum holokaustu v Seredi od jeho vzniku navštívili tisíce návštevníkov. Zväz vojakov SR – klub Sereď  využil ponuku primátora mesta Sereď uskutočniť spoločnú návštevu  Múzea Holokaustu a v piatok 17.februára sa do jeho priestorov prišli pozrieť so zamestnanci mestského úradu v Seredi aj členovia klubu. Riaditeľ múzea Martin Korčok uviedol, že si tento počin veľmi váži. Návštevu označil ako výnimočnú a dodal: „Prial by som si, aby ich nasledovali aj ďalší primátori a starostovia miest a obcí z celého územia Slovenska.“

Múzeum holokaustu v Seredi je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Slávnostne bolo otvorené bolo 26. januára 2016. Jeho existencia dostala mesto Sereď na svetovú mapu miest, ktoré si pripomínajú holokaust. Na umiestnenie tábora využila vláda vojnového Slovenského štátu areál Ženijných kasární, vybudovaných v rokoch 1936 – 1937.  Po skončení 2. svetovej vojny bol areál opäť využívaný Československou ľudovou armádou ako kasárne. Viacerí členovia ZV SR – klubu Sereď si zároveň zaspomínali na dobu, keď v terajších priestoroch múzea boli umiestnené jednotky 64. ženijného pluku Československých partizánov, 6. ženijného pluku, 1. Oderského ženijného práporu a 6. ženijnej brigády, v ktorých slúžili ako vojaci z povolania.  

Múzeum predstavuje autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovenku počas druhej svetovej vojny na Slovensku v rokoch 1941 -1945. Počas druhej svetovej vojny boli z múzea deportovaní slovenskí Židia. Putovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska. Cieľom múzea je vypracovať sa na poprednú inštitúciu v oblasti boja proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii. Pripomínať si životné príbehy obetí a preživších holokaustu. Súčasťou múzea je stála expozícia Múzea holokaustu v Seredi, v ktorej sú uverejnené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s danou témou. Múzeum je aj ako pamätník všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom táborom v Seredi ich počas štyroch rokov prešlo 16 000, z ktorých väčšina z nich bola zavraždená počas holokaustu. Múzeum holokaustu v Seredi slúži aj ako vzdelávacie stredisko. Ponúka odborné prednášky a vzdelávacie semináre pre školy. Seredské novinky pravidelne prinášajú články z výstav, koncertov, prednášok a ďalších podujatí, ktoré kolektív pracovníkov múzea organizuje. Mimo akcií je múzeum otvorené od pondelka do piatka od 8:00 do 15:00 hodiny, v sobotu je zatvorené a v nedeľu od 9:00 do 16:00 hodiny. 

Text: Iveta Tóthová, Fotografie Ondrej Urban a Vincencia Kupčíková

 

Loading

MEDZINÁRODNÉ AKTIVITY ZV SR

Sponzori

Zväz vojakov SR organizuje v  dňoch 6. – 10 septembra 2023 na Liptove a v Tatrách trojicu dôležitých medzinárodných aktivít na ktorých sa očakáva v súhrne približne 160 domácich a zahraničných účastníkov, pričom MVV na Kriváň absolvuje pravdepodobne viac ako tisíc účastníkov. 6. septembra 2023 sa na letisku v Jasnej uskutoční ukážka produktov Slovenského obranného priemyslu na ktorú prijalo pozvanie vedenie EUROMIL na čele s prezidentom Emanuelom Jacobom, vojenskí pridelenci akreditovaní v Slovenskej republike, predstavitelia vojenských zväzov a asociácií ako aj predstavitelia Akadémie Ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. 7. a  8. septembra 2023 sa v priestoroch hotela Granit v Tatranských Zruboch uskutoční medzinárodná konferencia „Ochrana oprávnených záujmov a práv vojaka“. Konferencia sa uskutočňuje pod záštitou štátneho tajomníka MO SR, v úzkej spolupráci Akadémiou OS generála M. R. Štefánika, Hotelom Granit Tatranské Zruby HOREZZA a Európskou organizáciou vojenských asociácií (EUROMIL), a Ministerstvom obrany a Ozbrojenými silami SR ako hlavnými partnermi. Pozvanie na aktívnu účasť prijali vysokí predstavitelia MO SR, OS SR, EUROMIL, AOS LM, akreditovaní pridelenci obrany susedných krajín, hostia z ďalších európskych krajín, veliteľstiev a jednotiek OS SR a partnerských organizácií na Slovensku. Hlavným cieľom konferencie je podpora dosiahnutého stavu pri zabezpečovaní sociálnych práv a záujmov aktívnych vojakov a vojakov vo výslužbe OS SR a výmena skúseností z aplikácie európskej a národnej legislatívy súvisiacej s implementáciou individuálnych a kolektívnych práv vojakov. 9. septembra 2023 sa uskutoční už 28. ročník medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň. Toto významné športovo turistické podujatie vzdáva poctu obetiam SNP. V skorých ranných hodinách sa pri pomníku kpt. Raša a kpt. Morávka uskutoční pietny akt kladenia vencov za účasti NGŠ OS SR, GR SEĽUZ MO SR a ďalších vysokých predstaviteľov MO SR a OS SR, mons. Rábeka, predstaviteľov miestnej samosprávy, veľvyslancov a vojenských pridelencov akreditovaných v SR a širokej verejnosti. Súbežne s tým bude prebiehať od veľmi skorých ranných hodín samotný výstup na vrchol Kriváňa, ktorý nám už tradične pomáhajú organizovať a zabezpečovať Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

BEZ FINANČNEJ POMOCI SPOLOČNOSTÍ SLOVENSKÉHO OBRANNÉHO PRIEMYSLU V PODOBE SPONZORSKÝCH DAROV BY BOLO VEĽMI ŤAŽKÉ ZORGANIZOVAŤ A DÔSTOJNE ZABEZPEČIŤ VŠETKY

ZMIENENÉ PODUJATIA.

TOUTO CESTOU VYJADRUJEME VĎAKU NAJMÄ TÝMTO SLOVENSKÝM SPOLOČNOSTIAM: 1. DEFSYSTECH s.r.o. 2. ZETOR Engineering Slovakia s.r.o. 3. TEBRIX Slovakia s.r.o. 4. UNMANNED Solutions s.r.o.