Zväz vojakov Slovenskej republiky

Deň bielych ruží 2022

17 augusta, 2022

         Dňa 10.augusta 2022 o 17:00 hod. sa členovia Klubu Pezinok ZV SR Gabriel Merňák, Milan Viglaský a Ondrej Kuňak zúčastnili pietnej spomienky pri príležitosti dňa obetí banských nešťastí. Pietnu spomienku  organizoval predseda p. Štefan Granec a Rada MBS Pezinok  a uskutočnila sa pri banskom vozíku v Pezinku. Pri banskom vozíku sa  zapaľovali sviečky,  kahance a kládli k nemu symbolicky biele ruže.

        Pietnou spomienkou si členovia MBS a ich hostia dôstojne pripomenuli obete banských nešťastí v SR. Deň bielych ruží (Deň obetí banských nešťastí) je pietnou spomienkou na obete najväčšej banskej tragédie v histórii slovenského baníctva, kedy v podzemí Východnej šachty v Handlovej pri požiari a explozívnom vyhorení požiarnych splodín zahynulo pri výkone svojho povolania 20 baníkov a banských záchranárov. 10. august schválila Národná rada SR ako pamätný deň – Deň obetí banských nešťastí SR.

        Pietnou spomienkou si členovia Malokarpatského baníckeho spolku a ich hostia dôstojne pripomenuli obete banských nešťastí v SR.

Pripravil: text S. Šimon, foto G. Merňák

Loading