Klub vojakov ZV SR posádky Žilina v spolupráci s 5.plukom špeciálneho určenia, Oblastným výborom SZPB Žilina a obcou Jasenie zorganizovali tradičný, už 53. ročník poznávacej a turistickej akcie „ Po stopách 2. československej paradesantnej brigády 1. československého armádneho zboru v Slovenskom národnom povstaní“ s prechodom Chabenca a spomienkovým stretnutím pod Asmolovovu chatou v Lomnistej doline.
Podporná aktivita sa uskutočnila 15. augusta 2024 na počesť jubilejného 80. výročia SNP, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 100 mladších aj starších účastníkov, rodičov z deťmi, manželov a snúbencov z klubov vojakov ZV SR zo Žiliny, Banskej Bystrice, Dolného Kubína, Piešťan, Trenčína, KVD Liptovského Mikuláša, Klubu vojenských výsadkárov Martin, vojaci 5.pl.ŠU, členovia SZPB z OblV SZPB Žilina a Brezno, predstavitelia samosprávy, pamätníci, hostia a občania z obce Jasenie. Pokoriť Chabenec nám prišli pomôcť sympatizanti zo Zväzu vojakov Armády Českej republiky, Bratislavy i spod Ľubovnianskeho hradu. Dopravu a zaisťovacie družstvo poskytol 5.pl.ŠU Žilina. Horehronskými ľudovými a partizánskymi pesničkami pozdravili speváci z Chlapskej skupiny z Hornej Lehoty.
Vojenský BUS 5. pluku z miest nástupu, zo Žiliny, Martina a Ružomberka prepravil na Magurku 46 účastníkov a samostatným vozidlom zaisťovacie družstvo. Na Magurke, pri pamätnom kostolíku, v nadmorskej výške 1047 metrov, bola krátka informácia o SNP v tomto regióne a vydané pokyny pre družstvo na prechod Chabencom a pre poznávaciu skupinu.
O desiatej hodine sa prechodová skupina krátko občerstvila vo vynovenej reštaurácií Magurka. Návšteva pamätnej izby veliteľa 4. partizánskej brigády pplk. Antona Cipricha sa neuskutočnila, lebo nový majiteľ reštaurácie ju zrenovoval a historickú pamätnú izbu zrušil.
Za počasia, ktoré na začiatku neveštilo nič zlého, začala 28 členná skupina, pod vedením pplk.v.v. Stanislava Kolomazníka, cez Ďurkovské sedlo, tri a pol hodinový výstup na Chabenec, sprevádzaný vetrom a dažďom. Po spoločnom a individuálnom fotografovaní na vrchole Chabenca a po cca štvorhodinovom zostupe cez útulňu pod Chabencom, do Lomnistej doliny k Asmolovovej chate, sa spojila skupina zo Žiliny s priateľmi z klubov vojakov z Banskej Bystrice a Brezna a s predstaviteľmi obce a občanmi z Jasenia.
Poznávacia skupina pokračovala z Magurky do Banskej Bystrice na prehliadku Múzea SNP a jeho novej expozitúry. Riaditeľstvo múzea, napriek prípravy múzea na oslavy SNP, nám zabezpečilo kvalitný výklad a komplexnú prehliadku novej expozície a historických zbraní v priestore múzea. Múzeom nás sprevádzal PhDr. Boris Vigaš.
Posilnení teplým, horehronským gulášom, pripraveným pracovníkmi obecného úradu a dlhoročným manželským párom učiteľov z Jasenia, nabrali účastníci nové sily na prehliadku obnovených vojenských úkrytov a Asmolovovej chaty. V chate, po vojenskom potlačení povstania, od novembra 1944, bol Hlavný štáb partizánskeho hnutia na Slovensku a jeho ochrannej vojenskej a partizánskej jednotky.
Spomienkové stretnutie s pietnym aktom k 80. výročiu SNP pod Asmolovovu chatou pripravil Klub vojakov Žilina, pod vedením predsedu klubu Juraja Drotára, spoločne so zastupiteľstvom obce Jasenie a jeho starostom Ing. Marekom Kordíkom. Vojenské pocty pri pietnom akte zabezpečili vojaci 5.pl.ŠU Žilina.
Po položení vencov k pomníku padlých partizánov starosta obce Jasenie, Ing. Marek Kordík, srdečne privítal všetkých účastníkov stretnutia a ocenil dlhoročnú spoluprácu s klubom vojakov Žilina a Oblastným výborom SZPB v Žiline pri zachovávaní pamätí na udalostí boja proti fašizmu a za národnú slobodu. Ocenil podporu vedenia OS SR a 5.pl.ŠU za dlhodobú spoluprácu súvisiacu s významnými výročiami Slovenska a iniciatívnym občanom obce za zachovávanie a udržiavanie pamätného miesta v Lomnistej doline, Asmolovovej chaty, priľahlých povstaleckých objektov a pamätníka Jána Švermu.
Pamätník udalosti SNP v Jasení, 91 ročný Ing. Miroslav Cibula z Prahy, od roku 1964 účastník stretnutí v Lomnistej doline, vo svojom vystúpení pripomenul, že za uvedené obdobie sa stretol s rôznymi náhľadmi na priebeh SNP a jeho význam. Zvýraznil potrebu získavať mladých ľudí na takéto podujatia, aby si osvojili historické fakty a súvislosti, ktoré sa vzťahujú na Slovenské národné povstanie a brali ich do úvahy pri formovaní svojho svetonázoru vo svojom živote a nezabúdali na odkaz hrdinov SNP.
Na záverečnom hodnotení akcie Chabenec 2024, na spomienkovom stretnutí, plk.v.v. Juraj Drotár, poďakoval všetkým účastníkom a zabezpečovaciemu personálu za plynulý a bezpečný priebeh stretnutia. Menovite poďakoval vojakom 5. pl. ŠÚ Žilina a Klubu vojakov Banská Bystrica za dlhoročnú spoluprácu a podporu tejto akcie, starostovi obce Jasenie, zamestnancom OÚ, dlhoročnej starostke Helenke Kordíkovej, Ing. Miroslavovi Cibulovi a predsedovi ZO SZPB Jožkovi Babkovi za udržiavanie dlhoročnej tradície Chabenca za zachovanie pamätí boja proti fašizmu a za národnú slobodu. Ďalej poďakoval tajomníkovi OblV SZPB Brezno Jankovi Šulejovi a vedúcemu speváckej skupiny za každoročnú účasť a podporu tejto akcie a spevákom za kytičku horehronských pesničiek.
Pamätné listy odovzdal členom prechodovému družstva, medzi inými aj deväť ročnému Sebastianovi Bohó, ktorý sa s mamkou usiloval zdolať Chabenec a 13 ročnému Samuelovi Pekarovi, už skúsenému turistovi z Rajca.
Pamätné listy, cestou vedúcich klubov, starostu obce Jasenie a vedúceho speváckej skupiny odovzdal aj ostatným účastníkom stretnutia.
Viceprezidentka Zväzu vojakov z povolania ČR (SVP ČR), pani Štěpánka Viceníková, poďakovala organizátorom za úsilie vynaložené počas prípravy a priebehu akcie Chabenec a za možnosť osobnej účasti na prechode Chabencom. Využila možnosť odovzdať pamätnú medailu Českého Zväzu vojakov plk. v. v. Ing. Jánovi Paulechovi za dlhoročnú spoluprácu medzi ZV SR a SVP ČR vo funkcií člena UR ZV SR a viceprezidenta ZV SR.
Akcia Chabenec predstavuje významný príspevok k zachovaniu pamäti na udalosti boja proti fašizmu, na zachovanie vojenských tradícií a prehĺbeniu vzájomnej spolupráce medzi klubmi ZV SR, profesionálnymi vojakmi, SZPB a obecnou samosprávou. Výročný Chabenec 2024, sme venovali povstaleckým vojakom, vojakom 2.čs.pdb., partizánom, politikom a občanom, ktorí pred nemeckou zlobou hľadali útočište v horách.
Účastníci stretnutia vyjadrili potrebu zachovať Chabenec aj v nasledujúcich rokoch, ako súčasť pamätí boja za národnú slobodu. Požiadavka účastníkov bola organizátormi potvrdenia.
Stretnutie Chabenec 2024 sme ukončili s pozdravom: „ Do videnia v roku 2025“.
Text: plk.v.v. Ing. Ján Paulech a Juraj Drotár
Foto: zo záberov účastníkov