Zväz vojakov Slovenskej republiky

XXVIII. ročník Medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň – pozvánka

Zväz vojakov SR a Veliteľstvo síl pre špeciálne operácie v spolupráci s MO SR, GŠ OS SR, Hotelom GRANIT Tatranské Zruby a Horskou záchrannou službou Starý Smokovec pozýva všetkých členov ZV SR, vojakov, ich rodinných príslušníkov i širokú verejnosť na XXVIII. ročník Medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň, ktorý sa uskutoční 9. septembra 2022 vo Vysokých Tatrách.
TRASA ZO ŠTRBSKÉHO PLESA
Časový rozvrh: Štrbské Pleso – pod Furkotskou dolinou 0h 45″ – Jamské pleso 0h 30″ – pod Kriváňom 2h 30″ – Kriváň 0h 30″ – pod Kriváňom 0h 30″ – Jamské pleso 1h 30″ – pri Bielom Váhu 0h 30″ – Štrbské Pleso 0h 30″
Spolu: 7 hodín 15 minút

Prevýšenie: 1285 mNáročnosť: Náročná celodenná vysokohorská túra s namáhavým výstupom a zostupom. Orientácia po dobre značkovaných turistických chodníkoch je jednoduchá. Schádzanie z chodníka je zakázané a veľmi nebezpečné!
Základná trasa: Od železničnej stanice v osade Štrbské Pleso (1355 m) vystúpime po schodoch vedúcich vľavo od obchodného centra k hotelu Kempinski. Na asfaltovej ceste odbočíme doľava. Za rohom hotela sa pred nami otvorí jeden z najfotografovanejších pohľadov na Štrbské pleso (1347m s neopakovateľnou horskou kulisou.
Od smerovníka pri hoteli Solisko sa vydáme na trasu označenú červenými turistickými značkami, ktorá je súčasťou Tatranskej magistrály. Široká cesta vedie striedavo cez les a lúky. Mierne vystúpime k rázcestiu pod Furkotskou dolinou (1450 m). Pokračujeme po magistrále cez hustý smrekový porast pod hrebeňom Sedielkovej kopy. Na prvom rázcestí pokračujeme po červenej značke, na druhom rázcestí odbočíme doprava. Odporúčame však prejsť ešte niekoľko metrov k Jamskému plesu (1447 m) vnorenému do krásnej lesnej zelene a vrátiť sa späť. Z rázcestia pôjdeme po chodníku označenom modrými turistickými značkami. O chvíľu sa ocitneme nad hornou hranicou lesa v pásme kosodreviny. Hore hrebeňom Predného Handla vystúpime v opačnom smere ako pri zostupe z Kriváňa pri trase VT02.
Strmý výstup širokým sutinovým žľabom vedie na rázcestie pod Kriváňom (2130 m), kde sa na zelenú trasu zľava napája modrá značka vychádzajúca od horárne Tri studničky (trasa VT02). Záverečný úsek vedie popod vrchol Malého Kriváňa (2334 m) do Daxnerovho sedla a ďalej na vrchol Kriváňa (2495 m).
Zostup z Kriváňa vedie až po rázcestie pri Jamskom plese po trase výstupu. Na rázcestí odbočíme doľava na magistrálu. Kto sa nechce vrátiť po rovnakej ceste, na rázcestí pri Bielom Váhu (1460 m), musí odbočiť doprava po modrej značke.
Po chodníku, ktorý vedie cez les po západnej strane potoka, zídeme takmer na úroveň cestnej komunikácie. Od rázcestia pri moste ponad hučiaci Biely Váh (1210 m) pôjdeme po lesnej ceste traverzujúcej mierny svah Rakytovca (1325 m). Je označená zelenými turistickými značkami a privedie nás do cieľa výletu v obci Štrbské Pleso.
Varianty: Túru môžeme ukončiť aj zostupom k horárni Tri studničky po zelenej značke z rázcestia pod Kriváňom (spolu 6h 00″).
TRASA Z TROCH STUDNIČIEK
Časový rozvrh:
Tri studničky – pod Kriváňom 2h 30″ – Kriváň 0h 30″ – pod Kriváňom 0h 30″ – Jamské pleso 1h 30″ – Tri studničky 1h 00″
Spolu: 6 hodín
Prevýšenie: 1354 m


Náročnosť: Náročná celodenná vysokohorská túra. S namáhavým výstupom a zostupom. Orientácia je bezproblémová. Za zníženej viditeľnosti treba v úsekoch nad hornou hranicou lesa pozornejšie sledovať turistické značky.
Základná trasa: Najčastejším východiskom výstupov na Kriváň je lokalita Tri studničky (1141 m). Na rázcestí blízko starej horárne TANAPu si z bohatej ponuky turistických trás vyberieme zelenú značku, ktorá najprv s modrou, vyššie už len sama stúpa dlhými serpentínami do prevažne zalesneného svahu vrchu Grúnik (1576 m). Vo výstupe pokračujeme najprv serpentínami cez kosodrevinu, potom šikmým traverzom v južnom úbočí Vyšnej Priehyby (1982 m).
Pod Priehybou sa chodník mierne stáča doľava, do širokého Krivánskeho žľabu pokrytého blokmi a sutinou. V jeho hornej časti sa zelená turistická trasa napája na modrú značku vedúcu od Jamského plesa na vrchol Kriváňa. Žľab opustíme strmým stúpaním po pohyblivých skalách.
V Daxnerovom sedle sa prvýkrát pozrieme za rameno Malého Kriváňa (2334 m), do hlbokého záveru Važeckej doliny s nádherným Krivánskym Zeleným plesom. V záverečnom úseku výstupu pôjdeme najprv po skalnatom hrebeni, vyššie vystúpime do strmého juhozápadného úbočia vrcholovej pyramídy.
Z vrcholu Kriváňa sa až po hornú časť Krivánskeho žľabu vrátime po trase výstupu. Pod Malým Kriváňom zostaneme na modrej značke, po ktorej strmo zostúpime na hrebeň Predný Handel. Nad Jamami (1572 m) chodník odbočuje doľava do kosodreviny. Vedie na rázcestie pri Jamskom plese (1447 m), ktoré je ukryté v tmavom smrekovom lese. Ak si chceme toto malebné jazero pozrieť zblízka, musíme prejsť niekoľko desiatok metrov po Tatranskej magistrále smerom na Podbanské. Od Jamského plesa má chodník približne vrstevnicový priebeh, strmejší zostup nás čaká až v jeho záverečnom úseku, ktorým sa cez les dostaneme k horárni. Na zostup z Kriváňa môžeme využiť aj trasu výstupu (spolu 5h 15″). Základnú trasu možno absolvovať aj v opačnom smere (spolu 6 hodín).

pplk. v. v. PhDr. Marián MJARTAN
tajomník ZV SR

Loading

Priložené dokumenty

MEDZINÁRODNÉ AKTIVITY ZV SR

Sponzori

Zväz vojakov SR organizuje v  dňoch 6. – 10 septembra 2023 na Liptove a v Tatrách trojicu dôležitých medzinárodných aktivít na ktorých sa očakáva v súhrne približne 160 domácich a zahraničných účastníkov, pričom MVV na Kriváň absolvuje pravdepodobne viac ako tisíc účastníkov. 6. septembra 2023 sa na letisku v Jasnej uskutoční ukážka produktov Slovenského obranného priemyslu na ktorú prijalo pozvanie vedenie EUROMIL na čele s prezidentom Emanuelom Jacobom, vojenskí pridelenci akreditovaní v Slovenskej republike, predstavitelia vojenských zväzov a asociácií ako aj predstavitelia Akadémie Ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. 7. a  8. septembra 2023 sa v priestoroch hotela Granit v Tatranských Zruboch uskutoční medzinárodná konferencia „Ochrana oprávnených záujmov a práv vojaka“. Konferencia sa uskutočňuje pod záštitou štátneho tajomníka MO SR, v úzkej spolupráci Akadémiou OS generála M. R. Štefánika, Hotelom Granit Tatranské Zruby HOREZZA a Európskou organizáciou vojenských asociácií (EUROMIL), a Ministerstvom obrany a Ozbrojenými silami SR ako hlavnými partnermi. Pozvanie na aktívnu účasť prijali vysokí predstavitelia MO SR, OS SR, EUROMIL, AOS LM, akreditovaní pridelenci obrany susedných krajín, hostia z ďalších európskych krajín, veliteľstiev a jednotiek OS SR a partnerských organizácií na Slovensku. Hlavným cieľom konferencie je podpora dosiahnutého stavu pri zabezpečovaní sociálnych práv a záujmov aktívnych vojakov a vojakov vo výslužbe OS SR a výmena skúseností z aplikácie európskej a národnej legislatívy súvisiacej s implementáciou individuálnych a kolektívnych práv vojakov. 9. septembra 2023 sa uskutoční už 28. ročník medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň. Toto významné športovo turistické podujatie vzdáva poctu obetiam SNP. V skorých ranných hodinách sa pri pomníku kpt. Raša a kpt. Morávka uskutoční pietny akt kladenia vencov za účasti NGŠ OS SR, GR SEĽUZ MO SR a ďalších vysokých predstaviteľov MO SR a OS SR, mons. Rábeka, predstaviteľov miestnej samosprávy, veľvyslancov a vojenských pridelencov akreditovaných v SR a širokej verejnosti. Súbežne s tým bude prebiehať od veľmi skorých ranných hodín samotný výstup na vrchol Kriváňa, ktorý nám už tradične pomáhajú organizovať a zabezpečovať Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

BEZ FINANČNEJ POMOCI SPOLOČNOSTÍ SLOVENSKÉHO OBRANNÉHO PRIEMYSLU V PODOBE SPONZORSKÝCH DAROV BY BOLO VEĽMI ŤAŽKÉ ZORGANIZOVAŤ A DÔSTOJNE ZABEZPEČIŤ VŠETKY

ZMIENENÉ PODUJATIA.

TOUTO CESTOU VYJADRUJEME VĎAKU NAJMÄ TÝMTO SLOVENSKÝM SPOLOČNOSTIAM: 1. DEFSYSTECH s.r.o. 2. ZETOR Engineering Slovakia s.r.o. 3. TEBRIX Slovakia s.r.o. 4. UNMANNED Solutions s.r.o.