XXIX. ročník Medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň – vyhodnotenie

Medzinárodný vojenský výstup na Kriváň sa stáva neodmysliteľnou súčasťou aktivít Vysokých Tatier, tak tomu bolo  aj pri jeho 29. ročníku. O výstup na Kriváň je veľký spoločenský záujem, patri medzi najväčšie podujatia v regióne. Príprava a organizácia podujatia je veľmi náročná. Vyžaduje si súčinnosť medzi MO SR, GŠ OS SR, MsÚ Vysoké Tatry, Záchranou horskou službou, Horezzou, a .s., MsP , poštou Štrbské Pleso a ďalšími inštitúciami. Zabezpečenie výstupu si vyžaduje zabezpečiť výrobu plagátov, pútačov, pozvánok, drobných upomienkových predmetov a celý rad ďalších úloh, medzi ktoré predovšetkým patrí, výber štyroch vrcholových družstiev z radov členov Zväzu a z toho sú dve družstvá zložené z profesionálnych vojakov, ktorí sú aj zároveň členmi Zväzu vojakov SR a zo štyroch vrcholových družstiev PrV zo Síl pre špeciálne operácie OS SR.

V kontexte názvu tejto aktivity  je treba vysoko hodnotiť prehĺbenie spolupráce medzi hlavným organizátorom ZV SR a spoluorganizátorom Veliteľstvom síl pre špeciálne operácie OS SR, ktoré vyčlenilo 15 príslušníkov OS SR zúčastniť sa celého podujatia výstupu na Kriváň od otvorenia až do ukončenia výstupu. Z tohto počtu boli vyčlenené aj štyri vrcholové družstvá. Túto spoluprácu vysoko hodnotili profesionálny vojaci OS SR a ocenili, že Zväz vykonáva takúto aktivitu v prospech OS SR a pre širokú verejnosť.

Hlbšie pochopiť organizáciu výstupu na Kriváň  je možné, ak si organizáciu rozložíme na etapy:

Prvá etapa je  otvorenie výstupu. Na spoločenskom stretnutí organizátorov a hostí v počte 60 účastníkov, medzi ktorými boli  zástupcovia MO SR, GŠ OS SR, profesionálni vojaci špeciálnych síl OS SR, členovia Zväzu a členovia  a čelný predstavitelia spoločnosti HOREZZA, a.s.. V úvodnom vystúpení prezidenta ZV SR  sa účastníci dostali k informáciám o vzniku tradície výstupu na Kriváň a jeho spojenie s oslavami 80. výročia SNP. Následne vystupovali hostia, ktorí považovali za česť sa zúčastniť na takomto podujatí. Ďalej účastníci dostali inštrukcie k výstupu na Kriváň a pietnemu aktu na Solisku. Záverom týchto prejavov oficiálne prezident ZV SR otvoril 29. ročník Medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň. Nasledovala neformálna večera spojená s množstvom stretnutí a rozhovorov medzi účastníkmi, doprevádzaná hudobnou produkciou z DJ VeSŠO.

Druhá etapa je pietny akt. Pietny akt bol v réžii 1. viceprezidenta ZV SR genpor. v. v. Ing. Petra Vojteka a tajomníka PhDr. Mariána Mjartana. Pietny akt a jeho dôstojný priebeh pri pamätníku Jána Rašu a Štefana Morávka bol znásobený účasťou vysokých predstaviteľov za MO SR a Ozbrojené sily SR,  ktoré  reprezentoval 2. štátny tajomník MO SR Martin Vojtašovič, zástupca NGŠ – náčelník štábu  OS SR brig.gen. Ing. Slavomír Verčimák, veliteľ Síl pre špeciálne operácie OS SR genmjr. Jaroslav Krám. Už tradične sa kladenia vencov zúčastnili zahraničné delegácie ambasád akreditovaných SR, vrátane delegácie z Kórejskej republiky. V príhovoroch 1. viceprezidenta ZV SR a štátneho tajomníka MO SR boli zvýraznené hrdinstvá a úcta padlým v SNP. V neposlednej miere pripomenuli, že na počesť  80. výročia   SNP  sa organizoval aj 29. ročník Medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň.

Tretia etapa je samotný výstup na Kriváň. O organizáciu a zabezpečenie sa staralo osem vrcholových družstiev, ktoré ako sme už vyššie spomenuli sa skladali zo štyroch družstiev zo Zväzu a zo štyroch družstiev špeciálnych síl OS SR v spolupráci Horskou záchranou službou Vysokých Tatier. Cieľovou skupinou podujatia boli profesionálni vojaci, vojnoví a  vojenskí veteráni, dôchodcovia, civilní občania, ale aj deti v sprievode svojich rodičov a samozrejme i zahraniční účastníci. Potvrdením o výstupe na štít Kriváňa bola pečiatka na účastníckom liste a korešpondenčnom lístku, ktorý po zostupe mohli poslať prostredníctvom poľnej pošty na Štrbskom Plese. Súčasťou poľnej pošty bol aj priestor pre Regrutačné stredisko Trenčín. Výstupu na vrchol štítu Kriváň dosiahlo 1 358 účastníkov, z toho viac ako 480 profesionálnych vojakov útvarov OS SR a 20 profesionálnych vojakov síl NATO rozmiestnených v Centre výcviku Lešť. Množstvo ďalších účastníkov (bez evidencie) vystúpilo podľa svojich fyzických síl a v rámci turistickej pohody do rôznej úrovne výstupu na Kriváň. Doložené fotografie dokladujú množstvo vystupujúcich, krásy ale aj náročnosť výstupu. Najstarší vystupujúci mal skoro 82 rokov a najmladší mal 9 rokov.  Účastníci  oceňovali organizáciu a informovanosť pri výstupe, ktoré dostávali od členov vrcholových družstiev a zároveň neformálne potvrdzovali, že sa veľmi radi zúčastňujú špeciálne tohto vojenského výstupu na Kriváň

Záverom je potrebné uviesť, že počasie bolo priaznivé, čo je najdôležitejším indikátorom počtu vystupujúcich na Kriváň. Toho ročný výstup bol v poradí piaty s najvyšším počtom vystupujúcich na  štít Vysokých Tatier. Celkovo za 29 rokov na Kriváň vystúpilo viac ako 35 000 účastníkov. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na tohtoročnom 29. Medzinárodnom vojenskom výstupe podieľali a zaslúžili sa o jeho vydarený priebeh.