Už tradične, v piatok 1.mája 2026, na Sviatok práce, v krásnom slnečnom počasí sme organizovali voľnočasovú aktivitu s názvom „4. Výstup na Šiklóš“.
Slušný počet účastníkov výstupu (35) sa presunul z centra Levíc cez lokalitu Pod Urbanom, Staré Levice a poza vinice s viničnými domčekmi až k Pamätníku Vápnik. Cestou sa otvorili krásne výhľady na Štiavnické vrchy, obce v okolí a samotné Levice.
Toto pamätné miesto sa nachádza asi 6 km od mesta Levice na vrchu Vápnik prezývaný aj Šiklóš, kde bola v minulosti zriadená pozorovateľňa maršála Malinovského, veliteľa II. ukrajinského frontu, ktorý z tohto miesta viedol vojenské operácie na južnom Pohroní od 20. decembra 1944 do 25. marca 1945. Nachádza sa tam železobetónový pamätník s rozhľadňou, venovaný tunajším bojom v období II. svetovej vojny postavený v 50. rokoch minulého storočia.
Po príchode do cieľa nás čakala prednáška o 2. svetovej vojne, bojoch v okolí Levíc a samotnom význame rozhľadne.
Pre tých ktorí úspešne prekonali „stanovenú trasu“ pripravili provianťáci Andrea Csákyová/ starší kuchár a rtn. v.z. Milan Sýkora/ smenár, malé občerstvenie aj s možnosťou opekania.
Poďakovanie patrí organizátorom, všetkým účastníkom, ako aj našim provianťákom a historikovi kpt. Mgr. Štefanovi BÚRAN -ovi za pútavú prednášku.
![]()