Zákon č. 283/2021 Z.z. je protiústavný

23 decembra, 2023

      Ústavný súd Slovenskej republiky na neverejnom zasadnutí pléna 20. decembra 2023 O návrhu skupiny 31 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na začatie konania podľa čl. 125 ods. 1 písm. a) Ústavy Slovenskej republiky o súlade zákona č. 283/2021 Z. z. o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu s čl. 1 ods. 1 a 2, čl. 12 ods. 1 a 2, čl. 13 ods. 3 a 4, čl. 20 ods. 4, čl. 35 ods. 1, čl. 39 ods. 1, čl. 46 ods. 1 a 2 Ústavy Slovenskej republiky, čl. 6 a čl. 14 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a čl. 1 Dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, za účasti Národnej rady Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky ako vedľajšieho účastníka konania, rozhodol, že zákon č. 283/2021 Z. z. o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu nie je v súlade s čl. 1 ods. 1, čl. 13 ods. 4, čl. 20 ods. 4 a čl. 39 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a s čl. 1 Dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

   Chronológia vývoja situácie od návrhu na schválenie zákona až po rozhodnutie ÚS SR o jeho protiústavnosti:

      Skupina 24 poslancov NR SR (16 OĽaNO, 3 SME RODINA, 3 SAS a 2 Za ľudí) podala dňa 16. 04. 2021 návrh na prerokovanie zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 553/2002 Z. z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 – 1989 a o založení ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov, zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.

      Verejnosti nebolo umožnené vyjadriť sa k návrhu zákona. Zástupcovia stavovských profesijných združení (APVV – Asociácia policajtov vo výslužbe, Zväz vojakov SR, Klub generálov SR a Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov) sa dohodli, že budú v tejto veci postupovať spoločne a zároveň aj koordinovať svoje aktivity. Zástupcovia vojenských a policajných stavovských združení, Verejná ochrankyňa práv SR, Odborový zväz polície, KOZ a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva zaujali k návrhu zákona negatívne stanoviská, zaslali zásadné pripomienky (publikovanie na webových stránkach jednotlivých združení a portáli Slov-Lex.sk). Na problematickosť zákona poukázala i prezidentka SR, ktorá dala verejný prisľúb, že v prípade nenovelizovania schváleného zákona vládou SR, podá podnet na ÚS SR. Aj podľa právneho stanoviska, ktoré sme si dali vypracovávať renomovanou advokátskou kanceláriou,  je zákon v rozpore s nasledovnými základnými princípmi práva:

1.     Princíp právnej istoty a predvídateľnosti práva, porušenie zákazu retroaktivity;

2.     Ne bis in idem (nie dva razy v tej istej veci) a Res iudicata (Res judicata alebo res iudicata je latinský výraz znamenajúci „vec /právoplatne/ rozsúdená“);

3.     Právo na rovnaké zaobchádzanie, zákaz kolektívnej viny;

4.     Prezumpcia neviny, právo na obhajobu.

      Aj napriek viacerým aktivitám zástupcov profesijných stavovských organizácií bol poslanecký návrh zákona dňa 23. 06. 2021 NR SR schválený. Okrem už mnoho krát publikovaných problémov bolo zjavným problémom problémom aj to, že náklady súvisiace s navýšením počtu zamestnancov Ústavu pamäti národa mali byť kryté úsporou, čiže mali byť výdavkom nášho osobitného účtu, do ktorého v súčasnosti prispievajú odvodmi slúžiaci policajti. Takýto postup je totiž v rozpore so zákonom (prostriedky zhromaždené vo fonde sociálneho zabezpečenia policajtov nie sú prostriedkami štátneho rozpočtu a štát s nimi nemôže voľne disponovať a použiť ich ani na iné účely). 

      Predkladateľka predmetného zákona, poslankyňa NR SR (OĽaNO) Mgr. Et. Mgr. Anna Andrejuvová, v priebehu rozhovorom, ktoré poskytla masovo komunikačným prostriedkom uviedla, že nie je vylúčené, že návrh zákona bude novelizovaný a budú doplnené ďalšie skupiny občanov SR – konkrétne to nevylúčila u sudcov, prokurátorov a príslušníkov Väzenskej a justičnej stráže tzv. „bachárov“, ale podľa skúseností z vývoja v Českej republike, nie je možné vylúčiť ani politických pracovníkov ozbrojených síl a zborov tzv. „politrukov“, členov KSČ, KSS atď. s cieľom tzv. úspory finančných prostriedkov. Z predmetného dôvodu bol mimoriadne dôležitý nález ÚS SR. 

Vzhľadom na uvedené a podpísanie schváleného zákona prezidentkou SR,  bol tento zákon  následne 16.07.2021 vyhlásený v Zbierke zákonov SR (zákon č. 283/2021 Z.z.). Účinnosť nadobudol 05.08.2021. Našou prioritou bolo vytvoriť podmienky a zabezpečiť, aby skupina poslancov Národnej rady SR podala k zákonu na Ústavný súd SR (ďalej len “ÚS SR”) návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov podľa čl. 125 ods. 1 písm. a) Ústavy SR.  Naše aktivity boli úspešné nakoľko strana SMER-SD sa rozhodla pripraviť takéto podanie, zabezpečila jeho spracovanie a podpisy poslancov za ich stranu.  Podanie podpísalo 25 poslancov strany SMER-SD, 4 poslanci strany HLAS-SD, 1 poslanec SME RODINA a 1 nezaradený poslanec NR SR.

     Návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov podľa čl. 125 ods. 1 písm. a) ÚS bol dňa 01. 12. 2021 osobne podaný JUDr. Bárányim, ktorý bude v tejto veci zastupovať poslancov NR SR, na podateľni ÚS SR v Bratislave (číslo konania rvp 2441/2021, sudca spravodajca JUDr. Libor DUĽA).  ÚS SR by v takomto prípade mal postupovať bezodkladne.

      Poďakovanie patrí najmä prezidentovi Asociácie policajtov vo výslužbe (JUDr. Hristo GLUŠKOV) za jeho neúnavnú, mravčiu a právne fundovanú prácu. Poďakovanie patrí aj Ing. Petrovi Vojtekovi, 1. viceprezidentovi ZV SR za odbornú pomoc a podporu, , kolegom, ktorí   sa podieľali na odbornej príprave podkladov, potrebných pre prácu stavovských vojenských a policajných združení. Poďakovanie patrí predsedom podporujúcich vojenských OZ: UN VETERÁN SLOVAKIA, Vojenský veterán Bratislava, Slovenský klub 1.priesk.práp., Únia vojnových veteránov SR, Klub voj. dôchodcov Liptov, Klub vojenských výsadkárov SR, Klub VÚ 3853 Vajnory, OZ Združenie pontonierov a ženistov, Cech puškárov a delostrelcov v BA a Česká a Slovenská obec delostrelecká.

Dôležité dokumenty tvoria prílohu príspevku.

Loading

Priložené dokumenty