Spomienkového stretnutie pri príležitosti 79. výročia oslobodenia Žiliny na Vojskom cintoríne vojakov Sovietskej armády na Bôriku sa zúčastnili občania mesta, žiaci a študenti základných a stredných škôl z mesta. Vence k pamätníku osloboditeľov položili: podpredseda ŽSK Peter Weber, primátor mesta Peter Fiabane, delegácia SZPB, delegácia štátnej správy, vojenského útvaru posádky Žilina, JDS a politických strán a hnutí.
plk. v.v. Juraj Drotár, vo svojom vystúpení uviedol priebeh oslobodzovania Severozápadného Slovenka a Žiliny. Vojenská operácia sa začala 4. marca 1945 v rámci Ostravskej útočnej operácie 4. UF 18. armádou gen. Gastiloviča s 17. stereleckým zborom gen. Medvedieva a 1. Československého armádneho zboru (čsaz) Ludvíka Svobodu. Bolo to posledné ťažké bojové stretnutie s nepriateľom na Severozápadnom Slovensku.
Do boja proti vojskám 1. pešej divízie Wehrmachtu, 13. divízie SS Galiczien a jednotkám maďarských vojsk a ich spojencom nasadila 18. armáda gen Gastiloviča 60 tisíc vojakov 17. gardového zboru Medvedieva a 23 000 vojakov 1.čsaz Ludvíka Svobodu, ktorí sa prebíjali nepriateľskou obranou cez Liptov, Turiec, Malú Fatru, Oravu do Žilinskej kotliny a Kysuckej vrchoviny.
Obrana na Malej Fatre a Kysuckej vrchovine tvorila druhý pilier nemeckej obrany Ostravy. Mala zabrániť prístupu postupujúcich vojsk na Moravu. V ťažkých bojoch útvary 18. armády gen. Gastiloviča stratili viac ako 20.000 vojakov, padlých, ranených a nezvestných.
Prvý čsaz Ludvíka Svobodu, ktorému velil gen. Karel Klapálek, sa výraznou mierou podielal na oslobodení Žiliny. Od 11. apríla sa vojaci usilovali o prekonanie nemeckej obrany na Malej Fatre, v ktorej dominovali opevnené vrcholy Grúňa, Minčolu, Polomu a kóta 824.
Velitelia 1. brigády brig gen Ján Satorie, 3. brigády plk. gšt. Jaroslav Selner a veliteľ 4. brigády plk. Mikuláš Markus umne viedli svoje vojska, aby otvorili cestu do Žiliny.
Po ťažkých bojoch 22. apríla vojaci 4. brigády plk. Alexandra Markusa zlomili odpor na Polome a prelomili obranu na Malej Fatre.
Vojaci 1. brigády generála Jána Satorie 26. apríla v údolí Váhu v blízkosti Nezbudskej Lúčky a Strečna sa spojili s vojskami 138. streleckej divízie gen. Vasiljeva a spoločne otvorili cestu na oslobodenie Žiliny.
V dvojtýždňových bojoch pri prekonávaní Malej Fatry stratil 1. čsaz 1328 vojakov. Z toho len 4. brigáda plk. Mikuláša Markusa, ktorá viedla 22. apríla 1945 rozhodujúci útok na Polom, stratila 493 vojakov z toho 182 padlých.
Vojaci 3.brigády 1. čsaz plk gšt. Jaroslava Selnera 30.apríla útokom od Strečna prelomili odpor pred Mojšovou Lúčkou a vstúpili do mesta Žilina.
Hrdinstvo vojakov 18. armády gen Gastiloviča pripomínajú hroby na Vojenskom cintoríne vojakov Červenej armády na Bôriku a vojakov 1. čsaz na Javorine a v parku SNP v Žiline.
Spracoval: plk.v.v. Juraj Drotár