Spomienkové stretnutie pri príležitosti 79. výročia oslobodenia Žiliny na Vojenskom cintoríne vojakov Sovietskej armády na Bôriku.

18 mája, 2024

Spomienkového  stretnutie pri príležitosti 79. výročia oslobodenia Žiliny na Vojskom cintoríne vojakov Sovietskej armády na Bôriku sa zúčastnili občania mesta, žiaci a študenti základných a stredných škôl z mesta. Vence k pamätníku osloboditeľov položili: podpredseda ŽSK Peter Weber, primátor mesta Peter Fiabane, delegácia SZPB, delegácia štátnej správy, vojenského útvaru posádky Žilina, JDS a politických strán a hnutí.

plk. v.v. Juraj Drotár, vo svojom vystúpení uviedol priebeh oslobodzovania Severozápadného Slovenka a Žiliny. Vojenská operácia sa začala 4. marca 1945 v rámci Ostravskej útočnej operácie 4. UF 18. armádou gen. Gastiloviča s 17. stereleckým zborom gen. Medvedieva a 1. Československého armádneho zboru (čsaz) Ludvíka Svobodu. Bolo to posledné ťažké bojové  stretnutie s nepriateľom na  Severozápadnom Slovensku.

Do boja proti vojskám 1. pešej divízie Wehrmachtu, 13. divízie SS Galiczien a jednotkám maďarských vojsk a  ich spojencom nasadila 18. armáda gen Gastiloviča 60 tisíc vojakov         17. gardového zboru Medvedieva a 23 000 vojakov 1.čsaz Ludvíka Svobodu, ktorí sa  prebíjali nepriateľskou obranou  cez Liptov, Turiec, Malú Fatru, Oravu do Žilinskej kotliny a Kysuckej vrchoviny.

Obrana  na Malej Fatre a Kysuckej vrchovine tvorila druhý pilier nemeckej obrany Ostravy. Mala zabrániť prístupu postupujúcich vojsk na Moravu. V ťažkých bojoch  útvary 18. armády gen. Gastiloviča stratili viac ako 20.000 vojakov, padlých, ranených a nezvestných.

Prvý čsaz Ludvíka Svobodu, ktorému velil gen. Karel Klapálek, sa výraznou mierou podielal na oslobodení Žiliny. Od 11. apríla sa vojaci usilovali o prekonanie nemeckej obrany na Malej Fatre, v ktorej dominovali opevnené vrcholy Grúňa, Minčolu, Polomu a kóta 824.

Velitelia 1. brigády brig gen Ján Satorie, 3. brigády plk. gšt. Jaroslav Selner a veliteľ 4. brigády plk.  Mikuláš Markus umne viedli svoje vojska, aby otvorili cestu do Žiliny.

Po ťažkých bojoch 22. apríla vojaci 4. brigády plk. Alexandra Markusa zlomili odpor na Polome a prelomili obranu na Malej Fatre.

Vojaci 1. brigády generála Jána Satorie 26. apríla v údolí Váhu v blízkosti Nezbudskej Lúčky a Strečna sa spojili  s vojskami 138. streleckej divízie gen. Vasiljeva  a spoločne otvorili cestu na oslobodenie Žiliny.

                  V dvojtýždňových bojoch  pri prekonávaní Malej Fatry stratil 1. čsaz 1328 vojakov. Z  toho  len  4. brigáda plk. Mikuláša Markusa, ktorá viedla 22. apríla 1945 rozhodujúci útok na Polom, stratila 493 vojakov z toho 182 padlých.

Vojaci 3.brigády 1. čsaz  plk gšt. Jaroslava Selnera 30.apríla útokom od Strečna  prelomili odpor pred Mojšovou Lúčkou  a vstúpili do mesta Žilina.

                  Hrdinstvo  vojakov 18. armády gen Gastiloviča pripomínajú hroby na Vojenskom cintoríne vojakov Červenej armády na Bôriku a vojakov 1. čsaz na Javorine a v parku SNP v Žiline.

 

Spracoval: plk.v.v. Juraj Drotár

Loading