3. ročník výstupu na Ďumbier

Dňa 26. júna 2021 organizovalo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na počesť vojnových veteránov už 3. ročník výstupu na chatu M. R. Štefánika a na najvyšší vrch Nízkych Tatier, na Ďumbier. Zväz vojakov SR – klub Nitra Zobor reprezentovali dvaja členovia a jeden sympatizant klubu – pplk. v. v. Ing. Ján Košina, npráp. v. v. Peter Petrík a Peter Petrík junior.

Miestom zrazu bolo parkovisko pri horskej chate Targoška. Zišlo sa asi 150 účastníkov zo všetkých kútov Slovenska, aj zo susediacich štátov. Aktívni vojaci, vojaci v zálohe, vo výslužbe, ale aj mnoho ďalších mladých ľudí, ktorí si prišli uctiť pamiatku vojnových veteránov. Výstupu sa aktívne zúčastnili aj minister obrany SR a minister zdravotníctva SR.

Výstup začal o 08.00 hod. Po prudkej nočnej búrke bol terén mokrý, ale zvládnuteľný. Po nejakom čase začalo úradovať slnko a my sme vyzliekali vetrovky a stierali kropaje potu. Po zdolaní 600 m prevýšenia sme stáli pred chatou M. R. Štefánika, kde bol vykonaný pietny akt položenia venca k pomníku SNP.

Tu zase počasie zmenilo tvár a nastala hustá mliečna hmla. Iba po pamäti sme siahali na krígle s pivom. Ale opäť vyhralo slnko a pokračovali sme do cieľa výstupu, na Ďumbier. Kolega nám vyhotovil snímku pri známom dvojkríži, posedeli sme a podebatovali so súpútnikmi a skonzumovali posledné potraviny.

Podľa plánu organizátora mal nasledovať zostup k Targoške. Keďže  sme všetky sily neminuli a nechceli sme opustiť krásnu panorámu Nízkych Tatier, pokračovali sme na Chopok a späť k Targoške. Našťastie sa nenaplnila predpoveď meteorológov o nastávajúcej búrke. O 14.00 hod. skončila táto krásna a zmysluplná akcia, na ktorej zanechali stopy topánok a litre potu aj členovia Zväzu vojakov SR – klub Nitra Zobor.

Text a foto : pplk. v. v. Ing. Ján Košina