Ride for the forgotten heroes – Jazda pre zabudnutých hrdinov v Seredi

V piatok 26. júna 2021 sa stal pamätník ženistov PTS-10 v Seredi jednou zo zastávok motocyklovej kolóny jazdiacej pod heslom Ride for the forgotten heroes – Jazda pre zabudnutých hrdinov. Motocyklová jazda je organizovaná každý rok pod záštitou občianskeho združenia DESPATCH RIDERS LE MC SLOVAK REPUBLIC, vojenského motocyklového klubu, ktorého členmi sú príslušníci ozbrojených a záchranných zborov ako policajti, vojaci, hasiči a všetci tí, ktorí v profesijnom živote nosili uniformu a presadzovali dodržiavanie zákonov. Klub bol založený v roku 2009, pričom zakladatelia sa inšpirovali motospojkami, teda  jazdcami na motocykloch, ktorí v minulosti zabezpečovali doručovaním správ spojenie s jednotkami. Medzi účastníkmi podujatia bol bývalý náčelník Generálneho štábu OS SR a 1. viceprezident Zväzu vojakov SR genpor. v. v.  Ing. Peter Vojtek a bývalý veliteľ vzdušných síl OS SR genmjr. v .v. Ing. Juraj Baránek.  Genpor. v. v.  Ing. Peter Vojtek  povedal:  „Motocyklová jazda pod názvom Ride for the forgotten heroes sa koná každý rok a je venovaná na počesť ľudí, ktorí zahynuli alebo utrpeli zranenie počas výkonu služby.  Ide o tradíciu, ktorá sa koná vždy na konci júna. Nechodíme po hradoch a zámkoch, ale po vojenských pamätníkoch a pietnych miestach. Pri tejto príležitosti sme navštívili aj Sereď, keďže sa tu nachádza pamätník venovaný ženistom.“
Účastníci Jazdy pre zabudnutých hrdinov sa stretli aj s členovia klubu Zväzu vojakov SR v Seredi, ktorí sú väčšinou bývalí ženisti, keďže najmä po 2. svetovej vojne sa Sereď stala centrom ženijného vojska na Slovensku.
Genpor. v. v.  Peter Vojtek položil v mene DESPATCH RIDERS  k pamätníku ženistov pietny veniec a predseda klubu pplk. v.v.  Ing. Ondrej Urban mu odovzdal  pamätnú medailu klubu. Spolu potom odovzdali čestné uznanie ZV SR plk. v. v. Ing. Rostislavovi Šmehlíkovi a pplk. v. v. Ing. Milanovi Kadlecovi za ich prínos k činnosti ZV SR.
Po skončení krátkeho pietneho aktu sa všetci presunuli  do Oldtimer Cafe, kde im počas horúceho dňa dobre padlo malé občerstvenie a v Old Timer múzeu si pozreli historické vozidlá a motocykle.
Text: Iveta Tóthová a Ondrej Urban
Fotografie: Mária Tóthová

One thought on “Ride for the forgotten heroes – Jazda pre zabudnutých hrdinov v Seredi

1. Páni z Klubu Sereď,
    bolo mi potešením Vás stretnúť a ďakujeme, že ste našu jazdu prišli podporiť v takom vysokom počte. Bol to vydarený deň.
    Vaše ocenenie si veľmi vážim!
    genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek