Dobré správy z parlamentu: materské pre vojačky, policajty a hasičky sa zvýši

Poslanci Národnej rady SR v týchto dňoch schválili novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Materské pre vojačky, policajtky, hasičky a príslušníčky ďalších silových zložiek sa od júla 2021 zvýši zo 70% na 100% čistého denného služobného platu. Tento krok bude v praxi znamenať, že materské u silových zložiek bude viac zodpovedať reálnej sume materskej u civilných povolaní, ktoré sa vypočítava z hrubého príjmu.

Strop materskej u policajtiek či vojačiek bude rovnaký ako u civilov. To znamená, že najviac bude vo výške 75% percent maximálneho denného vymeriavacieho základu na určenie nemocenskej dávky podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení. Aktuálne to je tento rok maximálne 1 669,50 eura v mesiaci, ktorý má 31 dní.

Výška materskej vo všeobecnom systéme je 75 percent tzv. denného vymeriavacieho základu, ktorý predstavuje HRUBÚ mzdu. Podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov sa výška materského vypočítava z ČISTÉHO denného služobného platu a aktuálne to bolo 70 percent.

Pridaj komentár