Oslobodenie mesta Pezinok

Za normálnych okolností by sme sa koncom mesiaca marec, podľa “Plánu činnosti Klubu Pezinok ZV SR na rok 2021”   pripravovali na slávnostné položenie vencov pri príležitosti oslobodenia nášho mesta vojakmi Červenej armády. Tešili by sme, že sa začiatkom apríla sa stretneme s priateľmi pri Pamätníku osloboditeľov na Mladoboleslavskej ulici v Pezinku a po pietnom akte chvíľu posedíme pri dobrom vínku. Spoločne by sme aj tento rok, tak ako po minulé roky vzdali hold tým, ktorí položili svoje životy, aby sme my mohli slobodne žiť.

Žiaľ, celosvetová pandémia Covid – 19 i tento rok mení naše plány a predsavzatia a opäť sa uskutoční len tichá pietna spomienka. 

Pamätná tabuľa na pripomenutie vojakov Červenej armády, ktorí oslobodili mesto, bola na budove mestského úradu odhalená 1. apríla 2005.
Počas oslobodzovacích bojov 1. apríla 1945 vstúpili do Pezinka asi o desiatej hodine kozácke oddiely plukovníka Jefima Popova a rýchlo bez boja obsadili stred mesta. Predchádzalo tomu ostreľovanie tehelne od pol deviatej a následne aj krátke ostreľovanie veží kostolov, kde sa predpokladali nemeckí ostreľovači. Kozáci ďalej v postupe nepokračovali, čakali na zaostávajúce hlavné bojové sily, pretože na predhorí Malých Karpát sa očakávala aktívna obrana Nemcov. Tí sa k večeru pokúšali o protiútok, ale definitívne boli v noci vytlačení prichádzajúcimi tankistami a pechotou generála Plijeva až ku Grinave a Limbachu. Cajla (od roku 1948 súčasť Pezinka) a Grinava (od roku 1975 súčasť Pezinka) boli obsadené do večera 2. apríla. Počas 2. apríla však bombardovanie Pezinka a Cajly nemeckými lietadlami okrem hmotných škôd spôsobilo aj straty na životoch sovietskych vojakov a civilného obyvateľstva. Nemecké lietadlá v počte 5 bombardovali aj 3. apríla postupujúce sovietske kolóny v Pezinku a v Cajle. V chotároch Pezinka, Cajly a Grinavy padlo pri prechode frontu vyše 120 sovietskych vojakov.

Pripravil: S. Šimon, foto: ilustračné, zdroj: https://pam.epocha.sk/pamatniky-zahorie/male-karpaty/oslobodnie-cervenou-armadou-pezinok

Pridaj komentár