Pripomenuli sme si 76.výročie oslobodenia mesta Kežmarok

Mesto Kežmarok si v stredu 27. januára pripomína významné výročie oslobodenia spod nemeckej okupácie počas druhej svetovej vojny.

Pietny akt kladenia vencov pri Pamätníku popravených vojakov a partizánov na nádvorí Kežmarského hradu sa uskutočnil komorným spôsobom. Vzdať poctu a vďaku všetkým, ktorí bojovali a padli v boji za naplnenie túžby po slobodnom a mierovom živote, prišiel aj primátor mesta Ján Ferenčák.„Naša vďaka patrí obetiam vojny rovnako ako tým, ktorí ju prežili. Za porážku fašizmu vďačíme tiež všetkým rodákom, ktorí k víťazstvu nad nemeckou okupáciou prispeli akoukoľvek mierou. V súčasnej krízovej situácii si obzvlášť názorne uvedomujeme, že ani mier, ani demokracia, ani sloboda nie sú samozrejmosťou, ale musíme o ne dennodenne bojovať. Sme vďační tým, ktorí nám základy súčasného života v mieri vybudovali. Našou morálnou povinnosťou je zveľaďovať dedičstvo našich predkov. Potrebujeme k tomu  múdro, statočne a čestne pracovať nielen pre seba, ale aj v  prospech mesta i celej spoločnosti,“ uviedol v príhovore primátor. Okrem neho sa pietnej spomienky zúčastnili prednosta okresného úradu Vladimír Škára, náčelník mestskej polície Štefan Šipula, predseda ZOSZPB Milan Janeček a členovia ZVSR klubu vojakov predseda Jozef Žáčik a Jednoty klubu dôchodcov v Kežmarku.

Podľa historických kníh bol Kežmarok oslobodený ako prvé mesto v regióne 27. januára vo večerných hodinách. Vojaci 1. československej samostatnej brigády vstúpili do mesta okolo 22. hodiny, nasledovali ich vojaci Červenej armády a jednotky sovietskeho stíhacieho protitankového delostreleckého pluku. Vyľudnené mesto privítalo svojich osloboditeľov vyzváňaním zvonov a československou zástavou, ktorá viala nad mestským úradom.

V Kežmarku si boj za slobodu, ktorú si treba vážiť a neustále ju kultivovať, pripomínajú každý rok. Z dôvodu prebiehajúcej pandémie a prijatia prísnych bezpečnostných opatrení sa tohtoročná pietna spomienka uskutočnila bez účasti verejnosti.

Predseda Klubu dôchodcov Kežmarok pplk.v.v. Ing. Jozef ŽÁČIK

Pridaj komentár