Zájazd do Hronského Beňadiku a Čierneho Balogu

 

Dňa 28.augusta 2020 absolvovalo 32 členov Klubu Nitra-Zobor autobusový zájazd do Hronského Beňadiku a Čierneho Balogu. Už o 08,00 hod. nás čakala prehliadka kláštora v Hronskom Beňadiku, ktorú pre nás pripravil sprievodca z Rádu benediktínských mníchov, ktorí tam žijú. Už pri vstupe do kláštora sme sa presvedčili o tom ,ako prospievajú nórske fondy, určené na opravy zničených hradov, zámkov knižníc atď. v praxi. Vonkajšia fasáda objektu na nádvorí svietila novotou a krásou. V Benediktínskej bazilike nás prekvapili nádherne zdobené okná a klenby. Skvostom je určite 500-ročná relikvia v kaplnke Božskej krvi, ktorú pre nás na okamžik otvorili a ukázali. Taktiež v „Sýpke“ urobené Múzeum života Slovanov v nás zanechalo úctu a hrdosť na našu históriu. Trvale pokračuje oprava v celom areáli kláštora a na vonkajších budovách. Na záver pripravili pre nás čaj z byliniek, ktoré si tam pestujú. Radi sa sem po čase znova vrátime možno aj s ubytovaním, lebo je tu čo pozerať – odporúčame.

 

 

Pred nami bola takmer 150 km dlhá cesta okolo Zvolena a Detvy do Čierneho Balogu. Milo nás prekvapilo mestečko Hriňová svojou dĺžkou a krásnou prírodou. To sme sa už priblížili k Čiernemu Balogu, kde nás čakal chutný guľáš a po ňom cesta vláčikom Čiernohorskej železničky do Vydrovej a lesníckeho skanzenu. Spiatočná pešia túra popri železničke nám ukázala mnohé prenesené stavby, ako horáreň, kaplnku, lesnícku techniku, ale aj náučné chodníky s rôznymi lesnými prácami a technológiami. Zábavnou formou sme sa dozvedeli mnohé zaujímavosti zo života v prírode, videli sme aj zasadené stromy z iných regiónov, ktoré sadil bývalý prezident Ivan Gašparovič a iné osobnosti.

   

 

Niektorí hubári našli aj mladé dubáčiky, kuriatka a kozáčiky. Pri Kolibe sme sa občerstvili, nasadli na vláčik, ktorý nás doviezol do východiskovej stanice.

 

 

Bol to nádherný deň s teplotou 24 stupňov Celzia, ktorý vyhovoval každému, najmä však mladým rodinám s deťmi, ktorých tam bolo najviac.

 

Spolu s nami už bola aj naša nová členka klubu, ale aj dvaja priatelia z Nitrianskej heligónky so svojimi heligónkami, ktorý nás zabávali po celej trase zájazdu. Pridali sa k nim aj naši speváci a zbadali sme sa až o 17,30 hod. v Nitre na parkovisku pri Olympii. Bolo nám aj smutno, že sme si nevychutnali pohľadmi z okna autobusu krásu Slovenska, lebo prednosť dostal spev.

 

Opäť sme videli kus nášho krásneho Slovenska a utužil sa aj náš kolektív. Už sa tešíme na ďalší zájazd, ktorý zorganizuje rada klubu.

 

Text: pplk. v. v. Dr. Antonín Rojka

Foto: Ing. Božena Luspajová, pplk. v. v. Ing. Ján Košina

Pridaj komentár