Pietny akt k 76. výročiu SNP v Trnave

V piatok 28. augusta 2020 sa v Trnave uskutočnila spomienka na 76. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. Spomienka sa konala na mieste, odkiaľ 30. augusta 1944 odišla vojenská posádka a dobrovoľníci z radov obyvateľov do bojov za slobodu.

Pozvanie na pietny akt prijali delegácie krajskej a mestskej samosprávy, zástupcovia zastupiteľstva Ruskej federácie na Slovensku, oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave na čele s predsedom miestnej organizácie Jozefom Petrášom a Únie vojnových veteránov klub Trnava na čele s Jozefom Behúloma ďalší. Veniec k pomníku obetiam SNP na Univerzitnom námestí položila aj spoločná delegácia UN-Veteran Slovakia a Zväzu vojakov SR – klub Sereď, ktorú tvoril prezident UN-Veteran Slovakia plukovník v. v. Ing. Štefan Jangl, PhD, predseda ZV SR – klub Sereď podplukovník v. v. Ing. Ondrej Urban a podplukovník v. v. Dr. Bernard Roštecký. Účastníkov pietneho aktu pozdravil predseda TTSK Jozef Viskupič. Vo svojom príhovore pripomenul, že SNP bolo najvýznamnejším prejavom odporu voči režimu, ktorý systémovo ničil hodnoty slovenskej i európskej civilizácie, porušoval základné práva a slobody, deportoval a likvidoval vlastných občanov. Pripomenul, že “sme generáciou dlžníkov, ktorá čelí výzve kultivovať slobodu a demokraciu, meniť Slovensko na lepší domov pre všetkých slušných a čestných ľudí, a hlavne zachovať to, čo máme, aj pre budúce generácie”.