Oslavy 76.výročia SNP v Sklabini

Turiec patril k oblastiam Slovenska, v ktorých v roku 1944 silnel odpor obyvateľstva voči klérofašistickému režimu prezidenta Tisa. Obyvatelia Turca, napriek tomu že riskovali svoje životy i životy blízkych, nezištne pomáhali partizánskym skupinám, ktoré sa od júna 1944 postupne sústreďovali v Kantorskej doline. Sklabiňa s okolím sa tak stala strediskom partizánskeho hnutia.

   

Dňa 21. augusta 1944 zostúpila do dediny 4. partizánska brigáda M. R.Štefánika majora Viliama Žingora a francúzsky oddiel kapitána de Lanuriena v počte vyše 300 partizánov. Spolu s Revolučným národným výborom vyhlásili Sklabiňu, ako prvú obec na Slovensku, za slobodné územie Československa a na  horných Samčíkov dom vztýčili československú zástavu.

29. augusta 1944 vypuklo Slovenské národné povstanie ako odozva na nemeckú agresiu – obsadzovanie Slovenska. Sklabinskí pamätníci hovoria, že partizánske hliadky vtedy kontrolovali každé auto, aj človeka, ktorý chcel vstúpiť alebo vyjsť z dediny. O mesiac neskôr, keď pred obrovskou presilou ustúpili partizáni do hôr a po potýčke, pri ktorej zahynul nemecký vojak, obsadili Nemci Sklabinský Podzámok a vypálili ho. Zo Sklabine odvliekli 144 ľudí, 24 z nich zavraždili 3.októbra 1944 na Bukovinách a desiatky odvliekli do Nemecka.

Tieto udalosti sme si pripomenuli 22.augusta 2020 spolu s Oblastnou organizáciou SZPB Martin, obcou Sklabiňa a jej občanmi a  hosťami z ČR.

Pietny akt pokračoval na strelnici v Sklabini Partizánskou olympiádou pre deti a mládež. Tá pozostávala z nenáročných hier a športových disciplín, vrátanie streľby z airsoftových zbraní na terče. Aj takýmto spôsobom je potrebné a možné pritiahnúť deti na takéto akcie, kde si pripomíname  významné okamihy našej histórie.

Pplk. v.v. Ing. Surman Josef

 

Pridaj komentár