Zájazd na miesto leteckej katastrofy – Hejce

Klub Zvolen ZV SR zorganizoval 5. augusta 2020 zájazd tromi súkromnými autami do obce Hejce na severe Maďarska cca 50 km južne od Košíc a presne v ose Košického letiska. Tam na neďalekej kote Bórso- hegy 748 m n. m. pri pristávani  19. januára 2006 havarovalo pádom do lesa lietadlo AN 24 na palube ktorého zahynulo 42  profesionálnych vojakov ASR  misie KFOR , ktorí sa vracali domov a mali pristať na letisku Košice. Zájazdu sa zúčastnilo 11 členov a členiek klubu ZV SR.

Zájazd viedli plk. Ing. Jaroslav Haluška PhD, ktorý bol členom vyšetrovacej komisie pri vyšetrovani tejto leteckej katastrófy a plk. v.v. Ing. Pavel Marko, ktorý zastupoval Uniu veteránov Slovenska.

V obci Hejce sme položili kytice k pamätníku našich vojakov a zapálili na ich počesť sviečky. Potom sme sa vydali  strastiplnou lesnou cestou na kótu Bórso-hegy – miesto nárazu a dopadu lietadla AN-24. Tam sme položili kyticu a zapálili sviečku každému vojakovi na symbolickom cintoríne vyznačenom 42 stĺpikmi s fotografiami. Počasie nám neprialo. Vrch Bórso- hegy bol zahalený v mrakoch s nulovým výhľadom na Košickú kotlinu kam je normálne ľahko dovidieť.

Nech odpočívajú v pokoji. ASR na  Vás nikdy nezabudne.

Ostatné fotografie nájdete na:

http://www.om7ag.rajce.net/Spomienka_na_letecku_katastrofu_pri_obci_Hejce/

Pridaj komentár