Oslavy 140. výročia narodenia generála M. R. Štefánika v Košariskách

V pondelok a utorok 20. a 21. júla 2020 sa v obci Košariská a v okolitých mestách a obciach uskutočnili oslavy 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika, ktoré sa konali pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Hlavné oslavy 21. júla otvorili slávnostné služby Božie v miestnom evanjelickom kostole a pokračovali kladením vencov pred rodným domom Milana Rastislava Štefánika, ktorého súčasťou bol prelet leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, príhovory hostí a oceňovanie veteránov. Zúčastnila sa na nich prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Igor Matovič, predseda NR SR Boris Kollár, minister obrany Jaroslav Naď, predseda TSK Jaroslav Baška, starosta Košarísk Štefan Antol, primátor Jaroslav Ciran, starosta Priepasného Peter Czere, primátor Myjavy Pavel Halabrín a ďalší starostovia z okolitých obcí a vzácni hostia. Za ZV SR sa osláv zúčastnili: štatutár ZV SR plk. v.v. Ing. Ján Paulech, tlačový hovorca pplk. v.v. Mgr. Ing. Štefan Javorík, predseda Klubu ZV SR Piešťany plk. v.v. Ing. Jozef Svetlík, predseda Klubu ZV SR Nové Mesto nad Váhom pplk. v.v. RSDr. Kamil Krištofík a člen RK pplk. v.v. Ing. Vladimír Trgala, ktorí napred navštívili rodičovský hrob M. R. Štefánika.

 

  

 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom príhovore pri rodnom dome M. R. Štefánika vyzdvihla jeho významné zásluhy a uviedla, že ,,aj keby Milan Rastislav Štefánik bol známy len pre to, čo dosiahol ako astronóm, vynálezca, fotograf, meteorológ, cestovateľ, letec a vojak, aj tak by patril k velikánom slovenského národa a hovorili by sme o ňom ako o fenomenálnom človeku.” Na záver dodala, „že časy, keď mohol niekto Slovákom Štefánika vziať, sa už minuli. O to dôležitejšie je, aby sme sa ho sami nevzdávali, ale žili a konali v duchu jeho odkazu.“ Podľa prezidentky aj dnes veľmi potrebujeme štefánikovskú jasnozrivosť, aby sme neprehliadli svoje historické príležitosti a jeho vôľu k obeti pri ich napĺňaní. ,,Častejšie si tiež potrebujeme pripomínať, ako on chápal demokraciu – ako povinnosť pred konaním myslieť na to, či ním, ako povedal, nepoškodzuješ blížneho, národ, spoločnosť. To znamená, opanovať svoje vášne, nie rozprávať, ale problémy riešiť’,” skonštatovala.

  

   

,,Nikdy sa nevzdávajte svojho práva meniť veci k lepšiemu, uchovajte si vôľu, zanietenie a húževnatosť, tak ako to robil aj Milan Rastislav Štefánik. Lebo len spoločným úsilím a vôľou vieme vytvárať krajšie Slovensko, krajšiu domovinu, šťastnejšie rodiny,” uviedol predseda NR SR Boris Kollár. Štefánika označil za velikána slovenského národa a jedného z najvýznamnejších mužov slovenských dejín. ,,Bol usilovný, pracovitý a zapálený pre dobrú vec,” uviedol a vyzdvihol Štefánikovu odvahu, zanietenie a bojovnosť. Pripomenul, že prejavil nasadenie aj pri vzniku Československa. Jeho odhodlanie bojovať a nevzdávať sa označil za odkaz pre súčasnosť.

Štefánik bol náš prvý euroobčan, uviedol predseda vlády SR Igor Matovič. „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem. Myslím si, že tento jeho výrok najlepšie charakterizuje povahu, odhodlanie a charakter M. R. Štefánika,” povedal predseda vlády SR. Štefánik bol podľa premiérovej mienky prvý slovenský euroobčan, ktorý precestoval svet, ale potom sa chcel vrátiť. „Nikdy mu neprestalo srdce biť pre Slovensko a svoje kontakty, vedomosti a um využil na to, aby našim predkom na Slovensku pomohol vytvoriť krajinu, v ktorej budú môcť ako národ žiť,” dodal premiér. Vo svojom prejave spomenul premiér príhodu aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorému v Bruseli ukázal fotografiu Štefánikovej busty. Macron podľa premiéra hneď Štefánika aj spoznal a nadránom sa k buste na slovenskom zastupiteľstve išli s Matovičom odfotografovať. „Som veľmi rád, že aj francúzsky prezident na základe busty vie, aký veľký človek  Milan Rastislav Štefánik bol,” doplnil premiér.

Štefan Javorík, foto: -šj-

Pridaj komentár