V Košiciach si pripomenuli Slovenské národné povstanie

Spomínalo sa na Ľ. Kukorelliho, ktorý velil partizánskym jednotkám na východe. Pietny akt pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania sa uskutočnil v stredu (28.8.) popoludní v košickom Mestskom parku pri Pamätníku mjr. Ľudovíta Kukorelliho.

Zúčastnili sa ho aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, primátor mesta Košice Jaroslav Polaček, prednosta Okresného úradu Košice Jozef Lazár, predsedníčka oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Košice Monika Gergeľová, starostovia niektorých mestských častí a členovia Zväzu vojakov SR – klub Košice. Nechýbali však ani členovia Matice slovenskej z Košíc, pamätníci bojov a ich rodiny.

„Povstanie som zažil ako dvanásťročný. Povstalecké jednotky bránili úsek z Jablonkova, medzi Moravou a Slovenskom. Naše jednotky tam celý deň udržali front, ktorý, žiaľ, potom Nemci prerazili, lebo boli vo veľkej presile,“ zaspomínal si na udalosti z augusta 1944 plukovník Ing. Jozef Capek.

„Sloboda a mier je to najhodnotnejšie, čo ľudstvo má. Títo bojovníci trpeli a bojovali proti najväčšiemu zlu na svete, fašizmu. Nemáme nič horšie, ako je fašizmus. Kým budem žiť, budem k pamätníkom chodiť. Dnes sme sa stretli pri pamätníku Kukorelliho, to bol veľký hrdina,“ dodal Capek.

Mjr. Ľudovít Kukorelli bol dôstojník slovenského letectva, jeden z najvýznamnejších organizátorov partizánskeho hnutia na Slovensku a veliteľ partizánskych jednotiek na východnom Slovensku. Nemal ešte ani 30 rokov, keď viedol koncom novembra 1944 ako náčelník štábu najpočetnejšieho partizánskeho zväzku na východnom Slovensku 1 500 spolubojovníkov z obkľúčenia nemeckých okupantov.

Padol za záhadných okolností asi 150 metrov od zákopov Červenej armády.

Ako jediný účastník SNP mal Ľ. Kukorelli pohrebný obrad v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, pochovaný je na vojenskom cintoríne.

Počas minuloročných osláv SNP v Banskej Bystrici povýšil Kukorelliho vtedajší prezident SR Andrej Kiska do vojenskej hodnosti generálmajor in memoriam.