Spomienka v obci Hejce

Aj tohto roku sa uskutočnila spomienková akcia na účastníkov najväčšej leteckej katastrofy vojenského letectva Slovenskej republiky. Tento deň pripadol na 11. júna 2019, kedy sme sa ráno stretli na parkovisku pri Hotelovej akadémii v Košiciach. Stretli sa tu členovia Zväzu vojakov SR – klub Košice, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Únie vojenských poškodencov a invalidov, teda celkovo 35 ľudí. Medzi účastníkmi sme mali vzácnu návštevu v osobe Mgr. Renáty Bzdilovej PhD., riaditeľky kancelárie poslanca EP Ing. Ivana Štefanca PhD.

Všetci sme nastúpili do  autobusu a vybrali sa do neďalekej maďarskej obce Hejce. Cestou sme ešte na krátku chvíľu zavítali do obce Gönc, kde sa konali obecné trhy. Každý si zašiel na trhovisko pozrieť vystavený tovar. Niektorí si aj nakúpili drobné predmety, ktoré im chýbali v domácnosti či garáži alebo len tak, pre uspokojenie.

V obci Hejce nás o 10:OO hod čakal tamojší starosta s pripraveným terénnym autom, ktorým vyviezli záujemcov na kopec Borsó – priame miesto leteckej tragédie.

Na pamätnom mieste  položili kytice a veniec, zapálili sviečky  za všetky zúčastnené organizácie a minútou ticha si uctili pamiatku zosnulých.

Ostatní si zatiaľ krátili chvíle čakania v neďalekom pohostinstve pri káve alebo pive.

Po návrate z kopca Borsó sa celá skupina presunula k pamätníku v obci Hejce, aby sme aj tu si uctili pamiatku zosnulých.

Náš program pokračoval ďalej v obecnom penzióne, kde si pre nás pripravil pohostenie starosta tamojšej obce.