II. ročník petangového turnaja pod Zoborom

V piatok 14. septembra 2018 sa na vynovenom petangovom ihrisku pri rieke Nitra, uskutočnil II. ročník Memoriálu Františka CHUDU v petangu. Obavy z dažďa sa rozplynuli a pretekárov čakal slnečný deň.

Mesto Nitra sa tento rok stalo Európskym mestom športu, a tak snahy Rady klubu Nitra- Zobor sa sústredili na vylepšenie jestvujúceho petangového ihriska v peknom prostredí na brehu rieky Nitra. Jeho hodnota stúpla vybudovaním nového mosta ponad rieku Nitra, cyklotrás a tiež „pracoviska“ s občerstvením a posedením pre mladých ľudí s deťmi a študentov.

V rámci spolupráce s mestom nám v prípravnom období významne pomohol jeho primátor Jozef DVONČ tým, že pri ihrisku boli vybudované dve pevné lavičky a vymenená drevená obruba ihriska.

Pred začiatkom sa členovia rady klubu spoločne s manželkou Olinkou poklonili pamiatke bývalého predsedu klubu Františka Chudu v mestskom kolumbáriu.

Turnaj otvoril predseda klubu Pavel LUSPAJ, ktorý privítal p. CHUDOVÚ a 35 súťažiacich. Pozvanie prijali a zúčastnili sa turnaja nasledovné kluby a ich reprezentanti:

ZV SR Klub Nitra-Zobor                  – 5 mužov a 2 ženy

ZV SR Klub Topoľčany                    – 3 muži

VÚ 4405 Nitra                                  – 5 mužov a 5 žien

Jednota dôchodcov Slovenska MO č. 1 Nitra                           – 4 muži a 4 ženy

Jednota dôchodcov Slovenska MO č. 5 Nitra-Zobor              – 3 muži a 4 ženy

Po poučení zo strany rozhodcov sa súťaž mohla rozbehnúť. Príjemne nás prekvapil pán primátor mesta, ktorý prišiel pozdraviť a popriať všetkým prítomným veľa úspechov v meraní síl.

Rozhodcovia – u mužov pán František KROMKA, u žien pán Ľubomír ZÁMOCKÝ losovaním naplnili „pavúkov“ a boje na antuke sa rozbehli. Fotografky zachytávali prvé momenty z bojov a už pozývala „proviantná služba“ na opekanú klobásu s minerálkou a kávou.

Na pravé poludnie sa prehupla súťaž do druhej polovice a prišla chvíľa na chutný guľáš, ktorý nám pripravila obsluha v peknom prostredí blízkeho zariadenia „Bradatých Bratov“.

Súťaž bežala ďalej a posledné hody oceľových gúľ padli po 13,00 hodine. Dopísané boli diplomy a knihy o Nitre pre víťazov /dar primátora mesta/. Za bleskov fotoaparátov odovzdal predseda klubu pán Pavel LUSPAJ s pani Olinkou CHUDOVOU poháre, medaile, diplomy a upomienkové predmety víťazom oboch kategórií.

Kategória muži:

1. miesto Eugen CANDRÁK z JDS MO č. 1 – získal Putovný pohár, pohár , zlatú medailu, diplom, knihu mesta,
  2. miesto Ján GALABA z JDS MO č. 1 – získal pohár, striebornú medailu, diplom, knihu mesta,
  3. miesto Ján ANDEL z JDS MO č. 5-Zobor – získal pohár, bronzovú medailu, diplom, knihu mesta.

Kategória ženy:

1. miesto Matilda SOLNICOVÁ – JDS MO č. 1 – získala Putovný pohár, pohár, zlatú medailu, diplom, knihu mesta,
  2. miesto Milica ČERYOVÁ – ZV SR Klub Nitra-Zobor – získala pohár, striebornú medailu, diplom, knihu mesta
  3. miesto Eva KOŠŤÁLOVÁ – JDS MO č. 1 – získala pohár, bronzovú medailu, diplom, knihu mesta.

Potvrdilo sa, že členovia JDS MO č. 1 a MO č. 5 majú natrénované. Potešili nás kolegovia z Topoľčian a mladí profesionáli z VÚ 4405 Nitra, ktorí prišli v obidvoch kategóriách v plnej sile. Evidentne sa im hra zapáčila, ponúkli sme im spoluprácu aj v tejto oblasti a veríme, že ich motivoval aj Veliteľ útvaru plk. Ing. Ladislav DOVHUN, MA., ktorý nás prišiel pozdraviť a svojich povzbudiť. Veríme, že sme si získali fanúšikov, pre tento fyzicky síce nenáročný, ale inými zručnosťami „nabitý“ šport, aj u okoloidúcich a vypytujúcich sa občanov mesta.

Všetci súťažiaci prejavili záujem o nasledujúci ročník a my veríme, že aj naši kolegovia sa k nám pridajú a obohatia ho svojou prítomnosťou a šikovnosťou, lebo v tomto športe nie sú prekážkou ani roky veku ani kilá naviac. Tešíme sa na ďalší ročník, príďte medzi nás.

Text napísal: pplk. v. v. RSDr. Antonín ROJKA

One thought on “II. ročník petangového turnaja pod Zoborom

1. Traja členovia rady klubu Topoľčany sa zúčastnili súťaže o Putovný pohár v pétanque (Ján Poliačik predseda, Štefan Šuník podpredseda a Štefan Bariak tajomník). Bolo to naše prvé vystúpenie v takejto súťaži. Musíme veľa trénovať, aby sme sa vyrovnali ostatným súťažiacim. Súťaž bola pripravená na veľmi vysokej úrovni, v organizácii nemala žiadne nedostatky a občerstvenie bolo tiež na vysokej úrovni. Popri úlohách organizátorov a rozhodcov si kolegovia z klubu Nitra-Zobor našli čas na výmenu skúseností z klubovej činnosti. Oddýchli sme si a odchádzali sme s dobrým pocitom. Ďakujeme organizátorom – rade klubu Nitra – Zobor – za krásny deň, ktorý sme prežili v meste pod Zborom.