V Seredi sme si pripomenuli Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia

9. septembra si na Slovensku pripomíname obete holokaustu a rasovo motivovaného násilia. Tento pamätný deň schválila Národná rada SR 31. októbra 2001 ako  smutnú spomienku na prijatie Židovského kódexu vládou slovenského štátu 9. septembra 1941,  na základe ktorého stratili jeho občania židovského vierovyznania občianske práva. Pri príležitosti tohto pamätného dňa bola 7. septembra 2018 za prítomnosti predsedu vlády Petra Pellegriniho a ministerky kultúry Ľubici Laššákovej sprístupnená verejnosti nová expozícia v baraku č. 3 v Múzeu holokaustu v Seredi. Múzeum holokaustu v Seredi je umiestnené v piatich budovách priamo v areáli bývalého pracovného koncentračného tábora od 26. januára 2016.  Od októbra 1968 do októbra 1995 bol v tomto areáli dislokovaný 1. ženijný prápor 13. tankovej divízie.

Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia sa  v Seredi uskutočnila 7. septembra 2018  aj pietna spomienka.  Pozvanie na pietny akt prijali vzácni hostia, medzi nimi mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec  štátu Izrael v SR  Zvi Aviner Vapni, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec  Spojených štátov amerických v SR Adam Sterling, predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, podpredseda TTSK  József Berényi, primátor mesta Holíč a poslanec TTSK Zdenko Čambál, riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok, zástupca primátora mesta Sereď Ľubomír Veselický. Zväz vojakov SR zastupoval predseda ZV SR – klub Sereď pplk. v. v. Ing. Ondrej Urban a tajomník miestnej organizácie Zväzu protifašistických bojovníkov mjr. v. v. Ján Račkovič. Na úvod  pietneho aktu odznela v hebrejskom jazyku modlitba za mučeníkov Šoa. Predseda TTSK Jozef Viskupič vo svojom príhovore povedal: “ Slovensko bolo v dôsledku holokaustu nenávratne ochudobnené. Holokaust bol najväčšou masovou organizovanou vraždou nevinných, zločinom proti ľudskosti, ktorý sa žiaľ nezmazateľne zapísal ako čierna škvrna do našich dejín.“ Po ďalších príhovoroch, v ktorých rezonovali slová opisujúce hrôzy holokaustu a bezcitné zavraždenie šiestich miliónov Židov, si prítomní uctili ich pamiatku položením vencov k pamätníku  Obetiam holokaustu a zapálením 7 sviečok, z ktorých 6 symbolizuje 6 miliónov obetí a siedma večné svetlo a nádej v budúci život v mieri.

Autor fotografií: Rudolf Tóth

Text: Iveta Tóthová a Ondrej Urban

Viac fotografií na adrese: