Medaila „ Veterán Armády SR – ochranca zvrchovanosti vlasti „

Dňa 17. 7. 2018 bola v areáli Bažantnice v Starom Tekove pri Pamätníku obetiam bratislavsko-brnianskej operácie  predstavená medaila, ktorá vznikla z iniciatívy Klubu Generálov SR a Slovenského klubu 1. prieskumného práporu. Medaila „Veterán Armády SR – ochranca zvrchovanej vlasti“ vznikla pri príležitosti vyhlásenia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky a pri príležitosti 25. výročia vzniku Armády Slovenskej republiky (od 1.1.1993 – do 1.7.2002), ktorá od prvých hodín chránila zvrchovanosť, štátnu suverenitu a nezávislosť Slovenskej republiky na zemi i vo vzduchu. Je zároveň pamiatkou na 58 vojakov, ktorí zahynuli pri plnení služobných úloh v zahraničí, ako aj ďalších vojakov, ktorí počas služby vlasti zahynuli na území Slovenskej republiky.

    Medailu uviedol a predstavil predseda Slovenského klubu 1. prieskumného práporu Pavol Engler a pramenitou vodou ju pokrstil genmjr. v.v. Ján Pančík, bývalý veliteľ 1.prieskumného práporu. Medaila je v zlatom prevedení pre generálov, pre zberateľov a ostatné hodnosti v striebornom prevedení. Aktivity sa zúčastnili členovia KG SR vedení predsedom genmjr. v.v. Františkom Blanárikom, zástupci KVV SR a Únie vojnových veteránov. Za ZV SR sa zúčastnil 1. viceprezident genpor.v.v. Peter Vojtek. Dôstojný priebeh a zabezpečenie celého podujatia by neboli možné bez podpory pána Jozefa Hostinského. 

  Medailu  „Veterán Armády SR – ochranca zvrchovanej vlasti“ je možné si objednať na:

Slovenský klub 1. prieskumného práporu, Pavol Engler, tel. 0902 632 231  

(pavol.engler@gmail.com) alebo www.sk1pspr.sk ,  sk.prvypspr@gmail.com

 Popis: Očíslovaná medaila na stuhe uchytená špeciálnym závesom, ministužka s miniatúrou, miniodznak, certifikát a plastový obal s priehľadným vekom.

           strana A                         strana B

Cena 25 € + poštovné alebo osobný odber.

Genpor. v.v. Ing. Peter Vojtek

Pridaj komentár