Cvičenie TOBRUQ LEGACY 2018

V dňoch 4.-16. júna 2018 prebiehalo cvičenie TOBRUQ LEGACY 2018 vo výcvikovom priestore Várpalota v Maďarsku. Bolo zamerané na zladenie prostriedkov, na reálnu interoperabilitu a interkonektivitu miest velenia protivzdušnej obrany (PVO) na rozličných stupňoch. Viac ako 1000 účastníkov z 19 krajín rozvinulo sily a prostriedky pozemných systémov PVO do troch operačných zón.

 

    Z OS SR sa cvičenia zúčastnilo celkom 137 špecialistov PVO a KIS spolu s 33 kusmi rozličných druhov techniky pod velením pplk. Jozef Paňka. Išlo hlavne o prostriedky plrb Nitra a CRC Zvolen. Po počiatočných horúčavách prišlo studené a daždivé počasie, ale naši vojaci dokázali i napriek nemodernizovanej technike odvádzať vynikajúce výkony. Zvládali bez problémov pozemný presun zo stálych posádok, rozvinutie a pripojenie technických prostriedkov, nezaskočili ich poruchy, na vysokej úrovni zvládali velenie a vedenie bojovej činnosti.

    

    V rámci cvičenia bol 14. 6. 2018 zorganizovaný VIP DAY, ktorého sa zúčastnili zo Slovenska zástupca NGŠ – náčelník štábu genmjr. Ing. Miroslav Kocian, veliteľ Vzdušných síl gemjr. Ing. Ľubomír Svoboda, veliteľ plrb Nitra plk. Ing. Ladislav Dovhun a 1. viceprezident ZV SR genpor.v.v. Ing. Peter Vojtek.  Počas prezentácií a ukážok sa mohli presvedčiť, že naši vojaci skutočne odvádzajú kvalitnú prácu, ktorá je veľmi pozitívne hodnotená partnermi z NATO. 

Genpor. v. v. Ing. Peter Vojtek

Pridaj komentár