VI. ročník streleckej súťaže v streľbe z pištole v Seredi

19. mája 2018 sa na strelnici ženijného práporu v Seredi uskutočnil VI. ročník streleckej súťaže v streľbe z pištole. Jej organizátori: občianske združenie UN-VETERAN SLOVAKIAženijný prápor Sereď so ZV SR – klub Sereď ju každoročne organizujú pri príležitosti Medzinárodného dňa príslušníkov mierových síl OSN.  Do veľmi dobre organizačne a materiálne zabezpečenej streleckej súťaže sa zapojilo 72 strelcov z rôznych klubov Slovenska, ktorí bojovali o prvenstvo v jednotlivcoch  i v  trojčlenných družstvách. Strieľalo sa 3 + 6 výstrelov na 25 metrov vzdialený vojenský terč č. 4 – nekryte ležiaca figúra s kruhmi.

Najlepšie výsledky dosiahli a diplom, medailu + pohár si odniesli:

Kategória muži – jednotlivci

1.      miesto – slob. Juraj Marcinkech,  VÚ Martin (58 b)

2.      miesto – pplk. v. v. Ivan Vták, KV Sereď  (57 b)

3.      miesto – pplk. v v. Ján Marek, ZV SR Nové Mesto nad Váhom  (56 b)

Asi najdramatickejší boj sa strhol o 3. miesto, o ktoré súperilo 7 strelcov  s rovnakým počtom 56 bodov. Nakoniec v rozstrele zvíťazil pplk. v. v. Ján Marek, ktorý po skončení súťaže dodal: „Je to slabá náplasť, pretože v tomto ročníku ani jedno družstvo z Klubu ZV SR Nové Mesto nad Váhom nestálo na stupni víťazov.“

Kategória ženy – jednotlivkyne

1.      miesto – Eva Dolníková, KVV Banská Bystrica  (59 b)

2.      miesto – trm. v. z. Viera Mihaliková, ZV SR Topoľčany (56 b)

3.      miesto – Karla Havalcová, ZV SR Nové Mesto nad Váhom  (53 b)   

Kategória – družstvá, ženy + muži

1.      miesto – KVV B. Bystrica, Eva Dolníková, Jozef Dolník, Vladimír Kavický (168 b)

2.   miesto – VÚ Martin, rtm. Ľubomír Pataky, por. Štefan Galo, slob. Lukáš Marcinkech  (168 b)

3.      miesto – TRI GRÁCIE, Karla Havalcová, Eva Dolníková, Viera Mihaliková (168 b)  

Kategória družstvá, ženy

1.      miesto – TRI GRÁCIE, Karla Havalcová, Eva Dolníková, Viera Mihaliková (168 b)

Za Klub KVV B. Bystrica 2 statočne bojoval za sprísnených bezpečnostných opatrení aj najmladší strelec súťaže  11 ročný Janko Horník z Popradu, ktorý dosiahol neuveriteľných 17 bodov. „Myslel som si, že dám viac.  Nie je to až také jednoduché ako vo westernoch, kde strieľajú slepými nábojmi. Trocha ešte s otcom potrénujem a na budúci rok to určite vyhrám,“ zastrájal sa Janko.

O tom, že v Seredi nešlo iba o súťaž, ale aj o priateľské stretnutie, spomienky starých kamarátov a mnohé iné, svedčí aj skutočnosť, že pplk. v. v. Bernard Roštecký predstavil publikáciu SLOVENGBAT – Slovenský ženijný prápor mierových síl OSN v misii UNPROFOR a UNTAS 1993 – 1998Spomienky a fakty od autorov: Bernar Roštecký, Štefan Jangl,  Imrich Szabó.

Pohodovú atmosféru streleckej súťaže umocňovalo aj slnečné počasie, dobrý vojenský guláš, káva a minerálka. Po vyhlásení výsledkov  spokojnosť nad celkovým priebehom súťaže vyjadril aj prezident UN-Veterán Slovakia Ing. Štefan Jangl, PhD, veliteľ ženijného práporu Sereď pplk. Ing. František Mihalovičpredseda klubu ZV SR Sereď pplk. v. v. Ing. Ondrej Urban, ktorí nakoniec všetkým zúčastneným zaželali šťastný návrat domov.

Zo zákulisia

Strelecká informačná služba SIS odhalila príčinu výborných  streleckých výsledkov niektorých žien, ktorá spočívala v dôkladnej úprave ich vzhľadu, šminkovania a dokonca  zapletania vrkočov.  Okrem toho SIS zistila, že počas súťaže používali aj ženské zbrane ťažkého kalibru, čo uniklo pozornosti hodnotiacej komisie.

Taktiež sme od informačnej služby dostali zoznam výhovoriek strelcov nespokojných so svojím výsledkom. Pre zaujímavosť uvádzame iba niektoré z nich: Fúkal silný vietor, príliš svietilo slnko, na pištoliach bola dlhá spúšť, na pištoliach bola krátka spúšť, bolo príliš teplo, minerálka bola príliš studená, káva bola príliš horúca, na muške a cieľniku mi prekážali biele bodky, zabudol som si zobrať okuliare, keby som mal svoju pištoľ, dopadlo by to inak, keby, keby, keby…

Štefan Javorík, foto: -šj-

One thought on “VI. ročník streleckej súťaže v streľbe z pištole v Seredi

 1. Ospravedlnenie!
  Na 17. ročníku streleckej súťaže o Putovný pohár klubu Levice ma pani Eva Dolníková z KVV Banská Bystrica upozornila, že v článku VI. ročník streleckej súťaže v streľbe z pištole v Seredi som uviedol nesprávne poradie v kategórii: družstvá, ženy + muži. Za uvedený omyl sa členom KVV Banská Bystrica ospravedlňujem a víťaznému družstvu dodatočne blahoželám.

  Správne poradie:
  Kategória – družstvá, ženy + muži
  1. miesto – KVV B. Bystrica, Eva Dolníková, Jozef Dolník, Vladimír Kavický (168 b)
  2. miesto – VÚ Martin, rtm. Ľubomír Pataky, por. Štefan Galo, slob. Lukáš Marcinkech (168 b)
  3. miesto – TRI GRÁCIE, Karla Havalcová, Eva Dolníková, Viera Mihaliková (168 b)

  Štefan Javorík

Pridaj komentár