LEVIČANIA OPÄŤ PREDVIEDLI, AKO SA MÁ ORGANIZOVAŤ STRELECKÁ SÚŤAŽ

18. augusta 2017 členovia klubu Levice zorganizovali 16. ročník streleckej súťaže o Putovný pohár prezidenta ZV SR a Putovný pohár klubu Levice v streľbe z armádnych ručných palných zbraní. Dôkladne pripravené podujatie sa uskutočnilo na strelnici TPS Devičany a v obci Drženice.  O putovné poháre urputne bojovalo dvadsať trojčlenných družstiev a v kategórii jednotlivcov 60 strelcov z jednotlivých klubov ZV SR. Vysokú úroveň streleckej súťaže neovplyvnilo ani to, že namiesto z armádnej pištole sa strieľalo z jednoranovej športovej pištole Champion (3+6 výstrelov na terč č. 4 – nekryte ležiaca figúra vzdialená 25 m).   Streľba zo samopalu prebehla bez zmien (3+6 výstrelov na terč č. 4 – nekryte ležiaca figúra vzdialená 100 m).

„Cieľom tohto podujatia je  nielen, aby sme predviedli svoje strelecké umenie, ale aby sme si  pripomenuli aj 73. výročie SNP, prehĺbili priateľské vzťahy v rámci klubov, ako aj vojenských a civilných zložiek. Moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto podujatia, obzvlášť príslušníkom VÚ 2207 Levice, bez ktorých by nebolo možné samotnú streleckú súťaž uskutočniť,“ povedal  vo svojom vystúpení  riaditeľ súťaže plk. v.v. Vladimír Hebert.  O tom, že sa do bodky podarilo naplniť stanovený cieľ,  svedčí aj rodinná pohodová atmosféra a dobrá nálada, ktorá vládla počas celého podujatia.

Program:

1.      Registrácia strelcov                                                                    do 8,45 hod.

2.      Organizácia a poučenie                                                              8,45-9,15 hod.

3.       Strelecká súťaž                                                                          9,15-14,00 hod.

4.       Občerstvenie  (pečená klobása) – Devičany                         10,00-11,00 hod.

5.      Prijatie pozvaných hostí (učebňa TPS)                                   11,00-12,00 hod.

6.      Vyhodnotenie súťaže, odovzdanie cien – Drženice                15,00-15,30 hod.

7.      Občerstvenie a posedenie pri hudbe (guláš) – Drženice       od 15,30 hod.

8.      Predpokladané ukončenie                                                         do 19,00 hod.

 

Najlepšie výsledky a umiestnenia jednotlivcov a družstiev

Dvojboj (Sa + Pi) O putovný pohár Prezidenta ZV SR – družstva

1. Nove Mesto nad Váhom 3. družstvo …… 293 bodov

2. Topoľčany 1. družstvo ………………………. 285 bodov

3. Levice 1. družstvo …………………………….. 282 bodov

 

Dvojboj (Sa + Pi) jednotlivci – muži

1. Ján Verešpej  (Kežmarok) ………………………….109 bodov

2. František Paštrnák (Topoľčany)……………….. 108 bodov

3. Vladimír Ješko (Nové Mesto nad Váhom) … 107 bodov

 

Samopal jednotlivci – muži

1. Vladimír Ješko (Nové Mesto nad Váhom) … 53 bodov

2. Zdenko Mertl (Martin) ……………………………  51 bodov

3. Miroslav Stanek (Levice) ………………………… 51 bodov

 

Pištoľ jednotlivci – muži

1. Ján Verešpej  (Kežmarok) ………………….. … 58 bodov

2. František Paštrnák (Topoľčany)……………… 58 bodov

3. Peter Franko (Nové Mesto nad Váhom)…. .57 bodov


Dvojboj (Sa + Pi) jednotlivci – ženy

1. Eva Dolníkova (KVV Banská Bystrica) ………… 101 bodov

2. Henrieta Molnárová (Nitra – Krškany) ……….  97 bodov

3. Edita Chovanová (Východná) ……………………  82 bodov

 

Samopal jednotlivci – ženy

1. Eva Dolníková (KVV Banská Bystrica)……………50 bodov

2. Edita Chovanová (Východná) …………………….  48 bodov

3. Henrieta Molnárová (Nitra-Krškany) …………..  44 bodov

 

Pištoľ jednotlivci – ženy

1.Viera Mihalíková (Topoľčany 1) …………………..  59 bodov

2. Karla Havalcová  (Nové Mesto nad Váhom) …..54 bodov

3. Henrieta Molnárová (Nitra-Krškany) ……………  53 bodov

 

Je pozoruhodné, že medzi najúspešnejších strelcov patrili najstarší účastníci súťaže plk. v.v. PaedDr. Štefan Bumbál (83 r.) a pplk. v.v. Vladimír Ješko (82 r.) z klubu ZV SR Nové Mesto nad Váhom.

 

Pikošky zo zákulisia

„Tí Levičania to s počasím vôbec nezvládli.  Oskar na oblohe kúri ako blázon, kto to ma vydržať  a pritom streliť slušný výsledok.“ – bedákanie neznámeho strelca na palebnej čiare.

„Kamaráti, priatelia, prosím vás, nechajte nám už konečne vyhrať. Každý rok poctivo organizujeme túto súťaž a  víťaz je vždy niekto iný.“ – úpenlivá prosba člena klubu Levice  k ostatným súťažiacim.

 Strelecká informačná služba Bumbác (SIS-B) zistila, že uvedenej prosbe vyhovel pplk. RSDr. Jozef Putirka z klubu Nové Mesto nad Váhom, ktorý v snahe vyhovieť Levičanom strieľal zo samopalu dávkami namiesto jednotlivými ranami. Nepomohla mu ani trápna výhovorka, že to urobil neúmyselne v zápale boja.  Za uvedenú podvratnú činnosť ho v jeho materskom klube čaká vojenský súd.

 „Ako ti to išlo?“ „Výborne, keby som trafil terč, tak to určite vyhrám.“ –  z rozhovoru dvoch strelcov po streľbe zo samopalu.

 „Ja to tak nenechám a poženiem to až na najvyššie miesta,“ prehlásila so smrteľne vážnym humorom Ing. Mgr. Karla Havalcová z klubu Nové Mesto nad Váhom po zistení, že jej omylom neudelili diplom a medailu za 2. miesto v streľbe z pištole. Na otázku „Prečo včas nepodala protest?“  odpovedala, „Vy si myslíte, že by som mala svedomie pokaziť radosť z 2. miesta súťažiacej, ktorá za to nemôže?“ Karla, týmto gestom si potvrdila, že si výborná strelkyňa, máš zmysel pre humor a veľké srdce. 

 Neskôr sme zistili, že zúfala strelkyňa rafinovaným spôsobom ešte dlho trápila riaditeľa súťaže Vladimíra Heberta, ktorý sa jej za nepríjemný incident ospravedlnil a sľúbil, že medailu a diplom jej so všetkými poctami  odovzdá  9. septembra na streleckej súťaži  v Beckove. „Tak,  na to si počkám,“ dodala cez zaťaté zuby a šibalským úsmevom v očiach neocenená strelkyňa. Máme vážne podozrenie, že riaditeľ súťaže sa pri ospravedlňovaní  dopustil tesného činu korupcie a podplácania, pretože sme ho prichytili, ako nešťastnú a psychicky zrútenú strelkyňu ponúka neznámou tekutinou v množstve jedného poldecáka, ktorá  silno pripomínala omamnú látku.  Poľahčujúcou okolnosťou je, že sa to udialo mimo strelnice a po vyhodnotení súťaže. Na druhej strane priťažujúce je, že neponúkol viac a ani ostatných strelcov.

„Slečna, takú peknú obsluhu sme tu ešte nemali. Povedzte to aj vašej sestre.“ „Ujo, to nie je moja sestra ale mama.“ „Čo??? Tie dnešné mamy naozaj dobre vyzerajú.“ – z rozhovoru pri pulte s nealkoholickými nápojmi.

 Zo zdroja blízkeho klubu ZV SR Levice sme sa dozvedeli, že tajomstvom ich úspechu pri organizovaní rôznych podujatí  je zbytočne neplytvať energiou na e-mailové žabomyšie vojny, ktoré sa v poslednom čase rozmohli v našom zväze. Radšej ju využívajú na zmysluplné aktivity v prospech všetkých členov zväzu.

Aj Strelecká informačná služba Bumbác (SIS-B) nám potvrdila, že do ZV SR sa infiltrovalo mnoho radikálnych samoľúbych e-mailových bojovníkov, ktorých heslom je: „Čim menej robíš, tým viac znechucuj ostatných nezmyselnými e-mailami!“ Naším šťastím je, že do väčšiny klubov ešte e-mailoví bojovníci neprenikli a členovia klubov rozmýšľajú najmä nad tým, ako si zaujímavými podujatiami spríjemniť jeseň života. Myslím si, že Levičanom sa to na 16. ročníku streleckej súťaže o Putovný pohár prezidenta ZV SR a Putovný pohár klubu Levice v streľbe z armádnych ručných palných zbraní podarilo. Ďakujeme za príjemne prežitý deň.

 Autor: Štefan Javorík, foto: -šj-

 

VÝSLEDKOVÁ LISTINA 2017

 

Pridaj komentár