42. ročník turistického pochodu Vojenská päťdesiatka

V sobotu 8. apríla 2017 sa pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Trenčín uskutočnil 42. ročník diaľkového pochodu v Strážovských vrchoch s názvom Vojenská päťdesiatka. Založili ju vojaci trenčianskej letky s podporou jej veliteľa, priameho účastníka protifašistického odboja v roku 1973. Tento rok si trasu s dĺžkou 25 km vyskúšal aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Vojenská 50-ka začala pri pamätníku nacistami zavraždených obetí v lesoparku na trenčianskej  Brezine a končila pri pamätníku SNP – Mohyla na Jankovom vŕšku. Organizovali ju: Klub slovenských turistov – Dukla Trenčín, Trenčiansky telovýchovný spolok Trenčín, Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Zväz vojakov Slovenskej republiky a klub ZVSR Vojenských veteránov z Trenčína.

DSC_0167DSC_0168DSC_0166DSC01977

Turisti si mali možnosť vybrať z troch trás:

Trasa A – 50km: Trenčín Sokolovňa – Kubra kyselka – Petrova Lehota –Krásna Ves – Trebichavské skaly – Uhrovec – Jankov vŕšok

Trasa B – 25km: Krásna Ves – Trebichavské skaly – Uhrovec – Jankov vŕšok

Trasa C – voľná: Karolintál – Jankov vŕšok – 3 trasy od 10 do 18 km

Podľa informácií Oblastného výboru SZPB Trenčín a Nitra, Televízia Central – REGIÓN sa na tohtoročnej Vojenskej päťdesiatke celkovo zúčastnilo 150 turistov, z toho niekoľko desiatok profesionálnych vojakov. Najdlhšiu 50 km trasu si zvolilo 57 účastníkov. Trasu z Krásnej Vsi do cieľa prešlo 41 turistov a najkratšiu si zvolilo 51. Najmladším turistom bol 12 ročný Tomáš Hugo, ktorý prešiel trasu 25 km. Najmladšou ženskou zástupkyňou bola 13 ročná Erika Hubčíková, ktorá prešla 15 km. Najstarším bol František Macka, ročník 1935. Ženskou najstaršou účastníčkou bola Erika Gelienová. Na pochode sa zúčastnili turisti z Čadce, Považskej Bystrice, Ilavy, Myjavy, Novákov, Nových Zámkov, Púchova, Bratislavy, Margecian, Senca, Hlohovca, Nového Mesta nad Váhom, Trenčína a Topoľčian. Zahraničie zastupoval pár turistov z Budapešti. O 16.00 hod sa uskutočnil pietny akt kladenia vencov na symbolickom cintoríne pri pamätníku SNP – Mohyla na Jankovom vŕšku. Za organizátorov sa ho zúčastnili: KST Dukla – J. Salviany, KST TTS T. Vooková, OblV SZPB J. Holička a E. Peťovská, predseda TSK Ing. J. Baška a za profesionálnych vojakov veliteľ brigády plk. Ševčík.

1703_voj50IMG_2212IMG_2214DSC_0171DSC01912DSC_0184DSC01920DSC01947

Podľa informácií Oblastného výboru SZPB Trenčín a Nitra, Televízia Central – REGIÓN pripravil Štefan Javorík, foto: Janka, Dušan, Miroslav