Odovzdanie velenia pozemným silám v Trenčíne

Na nádvorí trenčianskych kasárni SNP sa 24. marca uskutočnilo za prítomnosti náčelníka GŠ OS SR generála Milana Maxima, jeho zástupcu generálporučíka Pavla Macka, Ordinára OS a OZ SR Františka Rábeka, predstaviteľov vojenského diplomatického zboru akreditovaného na Slovensku, Primátora Trenčína Richarda Rybníčka, prezidenta Zväzu vojakov SR plk. v.v. Tomáša Šveca a ďalších hostí odovzdanie velenia pozemných síl OS SR.

IMGP7509(1)IMGP7510(1)

Generál Maxim ocenil prácu, ktorú doterajší veliteľ pozemných síl generálmajor Ondřej Novosad od septembra 2012 vykonal v tejto pozícii a zaželal na novom pôsobisku, keď bude od 1. apríla vojenským predstaviteľom pri Vojenskom výbore NATO v Belgicku veľa úspechov. Generál Novosad, ktorý má okrem iného aj bohaté skúsenosti ako zástupca veliteľa slovenského ženijného práporu v misii OSN UNTAES vo Východnom Slavónsku veliteľ slovenského kontingentu v operácii KFOR v Kosove i veliteľ slovenského kontingentu Iracká sloboda v Iraku zaželal svojmu nástupcovi, ktorým sa stal doterajší zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR – NŠ generálmajor Jindřich Joch veľa zdaru pri ďalšom napredovaní pozemných síl. Vyjadril želanie, že za jeho velenia sa konečne začne aj s tak potrebným prezbrojením útvarov a jednotiek na novú techniku, ktoré doposiaľ viazlo. “Mám pred sebou novú veľkú výzvu, pretože sa stanem reprezentantom OS SR a budem rokovať vo Vojenskom výbore Severoatlantickej aliancie a Európskej únie v mene náčelníka Generálneho štábu,” poznamenal generál Novosad svoje ďalšie pôsobenie a následne symbolicky odovzdal velenie do rúk generálmajora Jocha odovzdaním štátnej zástavy SR.

IMGP7539(1)

Generál Joch má bohaté skúsenosti z pôsobenia v pozemných silách (dlhé roky velil v tankových jednotkách a útvaroch) i na Generálnom štábe OS SR. Vyjadril svoje želanie pokračovať v nastúpenom trende a naďalej skvalitňovať úroveň pripravenosti jednotlivých zložiek pozemných síl. “Začínal som ako veliteľ čaty, vykonával som funkciu náčelníka štábu Veliteľstva Pozemných síl, takže pozemné sily poznám veľmi dobre. Prešiel som rôznymi funkciami na Generálnom štábe OS SR a verím, že teoretické a praktické skúsenosti dokážem využiť v tejto náročnej funkcii,” konštatuje nový veliteľ pozemných síl.

Generál Maxim zdôraznil význam funkcie veliteľa pozemných síl, ktoré predstavujú najpočetnejšiu zložku celých OS SR. Pripomenul, že práve pozemné sily čakajú v nadchádzajúcom období mnohé zodpovedné úlohy v rámci domáceho kríyového manažmentu i v plnení úloh v zahraničí, v rámci našich spojeneckých záväzkov v rámci NATO.

IMGP0210(1)

Na slávnostnom odovzdaní velenia pozemných síl prezident ZV SR plk. v.v. Ing. Tomáš Švec generálmajorovi Ondřejovi Novosadovi udelil “Hviezdu Zväzu vojakov” za nadčasový postoj k otázkam spolupráce so ZV SR, za podporu aktivít v prospech vojakov a zaželal mu veľa úspechov v novej funkcii.

Autor: Jozef Žiak, foto: Jozef Žiak