Poslanecká novela zákona, ktorá dorovnáva materské pre vojačky

V stredu 23.2.2021 na tlačovej besede uviedla poslankyňa strany Za ľudí Vladimíra Marcinková, že prednesie v NR SR návrh novely zákona, ktorý zabezpečí vojačkám a policajtkám dorovnanie ich materskej na 75% vymeriavacieho základu.

Vojačky a policajtky boli totiž vynechané zo zmeny v máji 2017, keď sa “civilným” ženám zvýšil vymeriavací základ zo 70% na 75% v zákone č. 461/2003 Z. z. a kompetentní “zabudli” zvýšenie premietnuť aj do osobitného systému. Samozrejme táto zmena bola predmetom medzirezortného pripomienkového konania ako i rokovania vlády a následne odsúhlasená poslancami v NR SR.

Ak sa nazdávate, že niekto zo silových rezortov sa zamyslel, či nedochádza k diskriminácii ich rezortných žien tak sa mýlite. Potvrdili mi len to, o čom už dlhšie píšem komentáre a kritizujem ich (ne) činnosť.

Na materskej je v súčasnosti cca 650 vojačiek a policajtiek a dorovnanie pre nich bude predstavovať od 56 do 106 Euro.

Je smutné, že zmenu zákona č.328/2002 Z. z. musí zabezpečiť “civilná” poslankyňa a kompetentní ministri vnútra a obrany vrátane ich “odborníkov” na sociálne zabezpečenie policajtov a vojakov spali spánkom šípkovej Ruženky skoro 4 roky. Ale asi sme si už na to zvykli, veď za to nemôžu, lebo nikto neprekročí svoj tieň.

Ľubomír Dubeň autor komentára pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr. Július Jánošík v Bratislave a komentár odráža jeho osobný názor.