Zväz vojakov SR prevzal predsedníctvo spolupracujúcich združení OZ-7

V novembri a v decembri 2020 sa uskutočnili v niekoľkých kolách dištančné rokovania občianskych združení, klubov a zväzov (ďalej len spolupracujúce združenia známe pod označením OZ-7) spolupracujúcich s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky, za účelom prerokovania spoločného presadzovania sociálnych a iných záujmov svojich členov. K pôvodným signatárom sa pripojil aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.

Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky, v roku 2020 ako predsedajúca organizácia týchto každoročných stretnutí, pripravovala už jeho piaty ročník v termíne 12. novembra 2020 pod mottom “Spoločne pri výchove k vlastenectvu a proti extrémizmu”. Opatrenia núdzového stavu v dôsledku epidemiologickej situácie znemožnili realizáciu v zaužívanom formáte a po vzájomnej dohode, na základe rozhodnutia väčšiny, sa uskutočnili len dištančné konzultácie vedúcich predstaviteľov občianskych združení pôsobiacich na Slovensku so vzťahom k Ozbrojeným silám Slovenskej republiky (OS SR). Na základe prerokovania príspevkov viacerých zúčastnených subjektov bolo prijaté Spoločné vyhlásenie, ktoré zverejníme v plnom znení po podpise jednotlivých štatutárov.

Predsedníctvo sa preberá vždy na jeden rok. Je symbolické, že pri príležitosti 5. výročia vzniku tohto formátu práve dňa 21.januára 2021 sa ujal predsedníctva Zväz vojakov SR. Súčasťou formátu OZ-7 sú: Únia vojnových veteránov SR, Zväz vojakov SR, Klub generálov SR, Klub vojenských výsadkárov SR, UN – Veteran Slovakia, Združenie žien v Armáde Slovenskej republiky, Slovenský letecký zväz generála Dr. M. R. Štefánika.