Posedenie pri guláši

V súlade s plánom práce na rok 2018 rada klubu ZV SR Martin-Podháj zorganizovala pri hoteli JUNIOR na Vrútkach dňa 21.7.2018 posedenie pri guláši pre členov klubu, ich rodinných príslušníkov a priateľov. Celý týždeň pršalo a tak sme s napätím očakávali aké počasie bude v sobotu. Poniektorí prišli dokonca s nápadom „dať na modlenie“. Pravdepodobne sa modlili všetci zainteresovaní, nakoľko bol nádherný slnečný deň s teplotou 29°C, ktorej sme však, vďaka dobrému pivku SVIANY , statočne odolávali.

Preverení a poverení variči boli  na mieste už o 07,00 hod. , aby zabezpečili navarenie guľášu, pre 47 prihlásených. Okolo 11,00 sa začalo schádzať prihlásené osadenstvo a o 13,00 nasledovalo podávanie guľášu a drobného občerstvenia ( čo  kto priniesol, pivo a káva na lístok ) . Guľáš variči : predseda klubu Josef Surman ako vrchný kuchár a pomocníci Dušan Lukáčik, Štefan Čutka a Miroslav Žiaran , ani teraz nesklamali a pripravili všetkými chválený pokrm.

Akcia bola spojená zároveň s údržbou Pamätníku Karvaša a Bláhovca, položením kvetov a zapálením sviečky. Obaja boli študentmi. Evžen Karvaš (nar. 1922) študoval v Bratislave za lekára, o dva roky starší Vladimír Blahovec (nar. 1920) v hlavnom meste zas za právnika. Prvý do Povstania vstúpil Vladimír ešte pred jeho vypuknutím, trošku neskôr aj jeho moravský kamarát z Hodonína. Za slobodu však bojovali krátko. Padli v boji dva týždne po vypuknutí Povstania. Obaja kamaráti padli v boji na lúke pod Piatrovou. Tam sa nachádza i pamätník zobrazujúci objímajúcich sa dvoch mužov. V takejto polohe totiž dvojicu našli. Čo sa stalo o 13. h 14. septembra 1944, vyslovil neskôr veliteľ oboch hrdinov Alojz Ritošík. Blahovec bol vraj postrelený a pri ustupovaní do hory ho vlastným telom kryl jeho kamarát Karvaš. Neopustil ho ani vtedy, keď mu dotĺklo srdce. Keď vraj Karvaš vystrelil posledný náboj, nevzdal sa, ale rozlomil ampulku s jedom, ktorú mal pri sebe. Pohľad na mŕtveho kamaráta a hrôzu bojov nezniesol…

Samozrejme, že došlo aj na spomienky na chvíle spoločnej služby v útvaroch posádky Martin, kde sa pospomínali všetky huncútstva , ktoré sa navyvádzali.  Rozchádzali sme sa vo večerných hodinách spokojní a plní zážitkov. Zasa sa jedna akcia vydarila.

Predseda klubu ZV SR Martin-Podháj pplk.v.v. Ing. Josef Surman