73. výročie Dňa víťazstva na fašizmom

Mesto Pezinok, spolu so ZO SZPB brig. gen. Karola Peknika Pezinok, MBS Pezinok, Zväzom vojakov SR – klub Pezinok  usporiadali  dňa 09. mája 2018  o 11:00 hod. pri pamätníku osloboditeľov na Mladoboleslavskej ulici v Pezinku pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 73 výročia Dňa víťazstva nad fašizmom.

Zväz vojakov SR – klub Pezinok sa prvý krát podieľal ako usporiadateľ na spoločensko-kultúrnej akcii v meste Pezinok a tým sa prihlásil k tradíciám a aktívnemu pôsobeniu protilietadlového vojska , ktoré bolo v minulosti dislokované v posádke Pezinok.

2. svetová vojna  zmenila novodobé dejiny a umožnila nám žiť život tak, ako ho dnes poznáme. Pre väčšinu z nás je ale dnes rozsah hrôz 2. svetovej vojny už iba čoraz vzdialenejšími dejinami, ktoré presahujú náš osobný život a v skutočnosti aj našu osobnú predstavivosť.

Je dôležité si pripomínať, čo tomu všetkému predchádzalo. Povzbudzovanie starých krívd a nepriateľstiev. Propaganda nenávisti a nevraživosti, rozpínavosť nedemokratických režimov, fašizmu a nacizmu. Presadenie sa neľudských ideológií, ktoré pohŕdali hodnotou ľudského života aj celými národmi.

I napriek tomu, že výročie ukončenia 2. Svetovej vojny si budeme pripomínať ako čoraz vzdialenejšie, mali by sme si zakaždým s pokorou spomenúť na to, že táto vojna sa začala u nás v Európe – aj preto, lebo ľudia dopustili, aby sa vo veľkej časti Európy vymkla z rúk tolerancia, úcta a rešpekt voči blížnemu.

plk. v.v. Ing. Stanislav ŠIMON